Reduced price! Tropike te trishte View larger

Tropike te trishte

Claude Lévi-Strauss BCA044

New product

Përshkrim i shkurtër

Kam kërkuar rrugën time për një kohë të gjatë [ ] në etnologji jam krejt autodidakt. Zbulimin e parë të kësaj rruge timen e kam kuptuar për arsye që nuk mund të përmenden: nevoja për evazion, dëshira për të udhëtuar. Këto fjalë të Claude Lévi-Strauss përmbledhin fare mirë thelbin dhe shpirtin e këtij libri

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej

828 Lekë

-8%

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Filozof e moralist po aq sa etnolog, Lévi-Strauss në këtë libër tashmë klasik, rrëfen për lindjen e vokacionit të etnologut dhe ekspeditën e tij të parë tek indigjenët e Brazilit Qendror. Libër përmbi udhëtimin më fort sesa libër udhëtimi, Tropikë të trishtë është njëkohësisht edhe një autobiografi intelektuale, ku përveç dëshmive piktoreske nga jeta e një shoqërie nga më primitivet e rruzullit, trajtohet raporti ndërmjet botës së vjetër e botës së re, vendi i njeriut në natyrë, kuptimi i zhvillimit dhe i qytetërimit njerëzor. Libri është një prej teksteve që përbëjnë sot bazat e studimeve antropologjike dhe sociologjike.

Data sheet

pages400
RedaktoriNasi Lera
Published year1998
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiAndromaqi Gjergji