Mbi mitologjinë dhe fenë e maqedonasve të vjetër View larger

Mbi mitologjine dhe fene e maqedonasve te vjeter

Arsim Spahiu BAS0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky botim përbën hapat e parë të mitografisë shqiptare. Kjo monografi provon qartë se Pellazgët shumë kohë para heleneve kanë pasur epopetë e tyre luftëtare dhe kombëtare, të cilat, akejtë i kanë shndërruar në epope kombëtare që gjoja i përkasin Greqisë” (G. Glotz).

More details

20 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Adel CO
ISBN9789995632816

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

25 other products in the same category:

More info

Autori provon gjithashtu se mitet dhe feja pellazgjike janë njohur në Pellazginë Jugore e më gjerë shumë kohë para arritjes së grekëve dhe se shumë mite të tjera pellazge të greqizuara i përkasin Pellazgisë, më vonë Shqipërisë.

Në këtë botim ka të dhëna të tjera, të vjetra dhe të reja e të padiskutueshme mbi karakterin pellazgjik ose ilir të maqedonasve të vjetër, si dhe provohet që Maqedonia Perëndimore dhe Epiri kanë të njëjtat mitologji dhe fe.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages228
ISBN9789995632816
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1