Toka e shenjte View larger

Toka e shenjte

Alda Merini A-007488

New product

Përshkrim i shkurtër

“Toka e shenjtë” shkruar nga Alda Merini gjatë qëndrimit në spitalin psikiatrik Paolo Pini të Milanos. Ajo e shndërron përvojën e saj të tmerrshme në një ditar intim, të fshehë, me fjalë të drejtpërdrejta e pa filtër, me mesazh të menjëhershëm, shpesh i mbushur me shëmbëllesa shtazarake. Por, mjeti poetik i lejon Merinit ta ndërrojë realitetin: çmendina, “nji zgavër e madhe” ku dhembja ushton e përphapet mes pacientëve të shtruar, bëhet Toka e Shenjtë, një vend shpëtimi e shëlbimi.

More details

499 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928063243

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Dhembja mbart në vetvete zanafillat e vetëdijes, çlirim i mundshëm e shëlbim. Në këtë kontekst, spitali psikiatrik merr trajtën e malit Sinaj, ku Zoti u beson të sëmurëve të mbyllur “urdhnesat e shenjta”, të huaja për njerëzit sepse të pakuptueshme për ta...

Ka shumë shkrime meriniane të pabotuara edhe sepse gjatë kohës së qëndrimit në çmendinë, të paktën prej 1970-s, iu këshillua t’i rikthehej të shkruarit, ndërprerë apo fort kufizuar për shkak të krizave që e kishin çuar në institutin Paolo Pini të Aforit. Atje... i famshmi “doktor G”... e inkurajoi që të shkruante për qëllime terapeutike. Nga ai çast, poezia e Merinit ndryshoi dhe u bë më komunikuese, më e drejtëpërdrejtë... letërkëmbimet e mëvonshme që krijoi me shumë letrarë dhe artistë italianë, rezultojnë qartësisht se poetja përdorte poezinë, rrëfimet dhe të shkruarin në përgjithësi si mjet alternativ ose shënjues të fjalës.

Merini e ruajti këtë ritual deri në vdekje, duke e shndërruar në vijimësi të shkruarin e shkruar në të shkruar gojor (në rreth 20 vitet e fundit, veprat e saj janë përcjellë me zë dikujt që i transkriptonte).

Kjo mënyrë e fundit ka ndikuar përgjithësisht si në cilësinë ashtu edhe, mbi të gjitha, në sasinë e shkrimeve: kjo është arsyeja pse shumë punime të saj mbetën të pabotuara. Megjithatë, përmbledhja [La terra Santa] edhe kjo e nxjerrë nga një letërkëmbim – letërkëmbim për disa dekada me kritikun leçez Oreste Makrin - dhe që i përket viteve ’80, një periudhë e veçantë frymëzimi krijues, është i një niveli të lartë...

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
ISBN9789928063243
Shtëpia botueseLa terra santa
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip/italisht
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlodeta Dibra
I ri1