Perjetime ne vargje View larger
Pjesë nga libri

Perjetime ne vargje

Loreta Vaso A-000327

New product

Përshkrim i shkurtër

Në vëllim evokohet edhe poezia me vargje jugore të Bregut të Detit, ku gjejmë po atë jehonë, po atë fjalor, po atë atmosferë të erës së detit dhe malit, po atë pasion dhe po atë fuqi që ndeshim në poezinë tradicionale të zonës.

More details

100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789928348142

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vëllimi “Përjetime në vargje” të autores Loreta Vaso sjell një frymë të freskët e interesante. Në poezitë e këtij vëllimi ka kërkim në stil, figuracion të pasur poetik, me një shtrirje mendimi që i qëndron mirë gjuhës poetike. Në të trajtohen tema si malli, ekzistenca, e shkuara dhe kujtimet, çaste të përjetshme, dashuria, miqësia, magjia e natyrës, marrëdhënie të ndryshme njerëzore, copëza të shumta jete. Poezitë për fëmijë janë gjithashtu të veçanta, aty hasim momente të bukura për një fëmijë të vogël që nëna e sheh tek rritet dhe tek zbulon botën dalëngadalë. Vjershat përçojnë shumë dashuri, detaje të imta të jetës së përditshme të fëmijës, prindërve dhe gjyshërve, të dhëna me gjuhë të kapshme për të vegjlit dhe të këndshme për veshin e të rriturve që ua lexojnë.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages64
ISBN9789928348142
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1