Ali pashe Tepelena View larger

Ali pashe Tepelena

Ylber Hysi QZH0001

New product

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Maluka
ISBN9789928294968

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në Premiti (Përmet) kam lindur. Njeriu i mençur dhe i kujdesshëm mund të jetë i lumtur kudo. Për këtë unë jam një shembull. Kam jetuar në Francë, kam parë Versajën, Dideronë dhe mbretin e Francës, kam jetuar në mesin e popullit më të sjellshëm në botë dhe pavarësisht kësaj, kam dëshiruar të kthehem në atdheun tim. "...Për 15 vjet kam shërbyer si përkthyes pranë Vezirit të janinës, Ali Pasha, pa pasur prej tij mirënjohje të madhe. Qeveria e tij, të cilën ju, konsulli Pouqueville me siguri do ta gjykoni me ashpërsi,është në raport me njerëzit që ai urdhëron; padrejtësitë dhe mizoritë e tij, gjithçka është e zbatueshme dhe proporcionale me natyrën e egër të shqiptarevë. Duhej një tiran, për të nënshtruar një popull grabitqarësh. Fjalët e mia, ju çudisin, e pranoj; por dhjetë vjet më parë, ju do te ishit vrarë ose shitur si skllav, nga ata që sot ju shoqërojne dhe mirëpresin...". Kostandin Duka

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages302
ISBN9789928294968
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1