Reduced price! Ceshtja Finkler View larger

Ceshtja Finkler

Howard Jacobson MO0032

New product

Përshkrim i shkurtër

Julian Trislovi, punonjës i BBC-së dhe Sem Finkleri, filozof i njohur hebre, janë shokë të vjetër shkolle. Pavarësisht një marrëdhënieje të tendosur mes tyre dhe jetëve shumë të ndryshme, ata nuk i kanë humbur pothuaj kurrë kontaktet me njëri-tjetrin dhe me ish-mësuesin e tyre, Libor Sevçikun, një çekosllovak, i cili shqetësohej më shumë për problemet anë e kënd botës, sesa për rezultatet e provimeve.

More details

300 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MORAVA
ISBN978-9928-169-89-1
Viti i botimit2015

720 Lekë

-20%

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Julian Trislovi, një profesionist i rëndomtë dhe ish-drejtues emisionesh në BBC dhe Sem Flinkeri, një filozof, shkrimtar dhe personalitet i njohur hebre, janë shokë të vjetër shkolle. Pavarësisht marrëdhënies së acaruar dhe jetëve shumë të ndryshme, kurrë nuk i kanë humbur kontaktet me njëri-tjetrin apo me ish-mësuesin e tyre, Libor Sevçikun. Një natë, kur po darkonin së bashku në apartamentin e Lajborit - dy hebrejtë e ve dhe Trislovi i pamartuar - tre burrat kaluan orë të këndshme duke sjellë ndërmend kohën para se të përjetonin dashuritë e humbjet, para se t'i vlerësonin gjërat aq shumë sa të kishin frikë nga humbja e tyre. Por kur po kthehej në shtëpi, Treslovin e sulmuan dhe e grabitën para vitrinës së një dyqani violinash. Treslovit iu mbush mendja se kishte rënë padrejtësisht viktimë e një krimi antisemit. Pas kësaj ngjarjeje, e tërë qenia e tij ndryshoi deri në thelbin më të thellë. "Proza e Jacobson-it është një shtjellim i patëmetë i një melankolie hokatare. Gati çdo resht e ka nga një thënie që të mbetet në mendje."

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages362
ISBN978-9928-169-89-1
Viti i botimit2015
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiTaulant Hatia