Reduced price! Iliada. Lufta e Trojes - p View larger

Iliada. Lufta e Trojes - p

Stelio Martelli (përsht.) BDI0100

New product

Përshkrim i shkurtër

Është një përshtatje për fëmijë e historisë së rrëfyer nga Homeri. Pas 9 vjet betejash mes grekëve dhe trojanëve, asnjëra palë nuk ka arritur fitoren. Agamemnoni, Akili, Priami, Hektori, Odiseja, janë personazhet e mrekullueshme të rrëfimit tronditës. Libri mbaron me vdekjen e Hektorit, por Troja nuk bie.

More details

492 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731060

450 Lekë

-10%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Luftrat në Iliadë zhvillohen duke pasur si pretekst zemërimin e Akilit, princit të fisit të Mirmidonëve, kundër Agamemnonit, kryekomandantit të ushtrisë greke. Fiset greke kanë dhjetë vjet që nën komandën e Agmemnonit, princit të Mikenës, po luftojnë rreth mureve të Trojës pa asnjë përfundim. "Iliada" është një poemë legjendare-historike, ku vendin e parë e zë lufta e paraqitur kryesisht nga ana e saj heroike. Po aty kemi edhe përshkrime të fuqishme të ndjesive njerëzore, ndër personazhet shquhen figura madhështore e Akilit, luftëtar i patrembur, i papërmbajtur, hero i lavdisë, shembull dhe figura më njerëzore e Hektorit, mbrojtës trim e plot vetmohim i atdheut të vet, bashkëshort e prind i dashur e i ndjeshëm. Ndër figurat e grave spikat figura e Andromakës, tipi më i bukur fisnik i bashkëshortes që na ka lënë letërsia e vjetër.

Data sheet

pages96
ISBN9992731060
RedaktoriLibico Maraja (il.)
Published year2000
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKujtim Ymeri