Reduced price! Petali i gjate i detit View larger

Petali i gjate i detit

Isabel Allende A-000848

New product

Përshkrim i shkurtër

E frymëzuar nga ngjarje historike që i ka përjetuar fort, Isabel Allende bën një eksplorim emocionues të lidhjeve sentimentale qe mund të farkëtohen në një mërgim të zgjatur, kur njeriu pyet veten se çfarë është toka e tij, nëse është territori mitik dhe i pakthyeshëm i rinisë apo vendi ku hedhin rrënjë dashuri të reja dhe të pathyeshme. Historia mallëngjyese e një burri dhe një gruaje që marrin arratinë për t'u mbijetuar pështjellimeve të historisë së shekullit të njëzetë...

More details

498 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994306541

1 288 Lekë

-8%

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Viti 1939. No fund të Luftes Civile në Spanjë, mjeku Ini Viktor Dalmau dhe një mikeshë e familjes, planistja Roser Brugera, ashtu si mijéra spanjollë të tjerë, u detyruan të iknin nga Barcelona.

Pasi përshkuan Pirenejte, në Bordo, duke u shtirur si të martuar, arriten të hipin në bordin e Winnipeg- ut, vaporit të marrë me qira nga Pablo Neruda për të çuar më shumë se dy mijë refugjatë spanjollë në Kill - "petalin e gjatë të detit dhe déborës", sipas fjalëve të vetë poetit-në kërkim të paqes që nuk iu dha në atdheun e tyre.

Atje u pritën me dashamirësi e bujari dhe u integruan, por vetëm deri në kohën e grushtit të shtetit që, në vitin 1973, rrezoi presidentin Allende. Dhe kështu, sërish, do të gjenden në mërgim, kësaj here në Venezuelë.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages377
ISBN9789994306541
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori
I ri1