Hajdi View larger

Hajdi

Johanna Spyri BDR078

New product

Përshkrim i shkurtër

Në tregim flitet për jetën e një vajze nga Zvicra, për momentet e paharrueshme që ajo kalon në shtëpinë në mal, me të cilën është shumë e lidhur dhe për vajtjen e saj në qytet, ku jeta i duket si burg. Me personazhin e Hajdit, shkrimtarja ka treguar qartë simpatinë që ajo ka ndaj instikteve dhe dëshirave të fëmijëve.

More details

501 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789994366828
Viti i botimit2005

620 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Hajdi është një tregim i këndshëm për fëmijë. Kjo është një ndër veprat e shumta të shkrimtares zvicerane Johanna Spyri, e cila u nda nga jeta në Zyrih në vitin 1901. Ajo u bë e famshme me tregimin "Heimathlos", në faqen e parë të të cilit ka përdorur shprehjen "Ky libër është shkruar për fëmijë po aq sa është shkruar dhe për ata që i duan fëmijët". Në tregim flitet për jetën e një vajze nga Zvicra, për momentet e paharrueshme që ajo kalon në shtëpinë në mal, me të cilën është shumë e lidhur dhe për vajtjen e saj në qytet, ku jeta i duket si burg. Me personazhin e Hajdit, shkrimtarja ka treguar qartë simpatinë që ajo ka ndaj instikteve dhe dëshirave të fëmijëve. Njësoj si Hans Kristian Anderseni i, edhe Spyri është e aftë të përcjellë në veprat e saj jetën e thjeshtë të botës së pafajshme të fëmijëve. Në të gjitha veprat e saj vihet re një dëshirë e fortë për t'i mbrojtur fëmijët nga keqkuptimet dhe sjelljet jo të përshtatshme, të cilat do të pengonin zhvillimin e natyrshëm të karakterit dhe jetës së tyre, siç edhe do të pengonin lumturinë e tyre. Shkrimtarja i ka përshkruar aq bukur vendet në të cilat zhvillohen ngjarjet dhe i ka përshtatur aq mirë personazhet e saj me këto vende, sa lexuesit i krijohet ndjesia sikur po jeton në ato vende bashkë me personazhet e rrëfimit.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages238
ISBN9789994366828
Viti i botimit2005
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximit7-14 vjeç
Numri i botimeveI parë