Mitologjia View larger

Mitologjia

Luis Tomas Melgar Valero BAO0184

New product

Përshkrim i shkurtër

Mitologjia është tërësia e miteve të krijuara nga njerëzit në lashtësi, me të cilat ata shpjegonin dukuritë natyrore, sëmundjet, marrëdheniet personale dhe familjare, luftërat…

More details

492 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9786082370248

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

8 other products in the same category:

More info

Në këtë vëllim janë përmbledhur mitet më të shquara të disa kulturave, shumë prej të cilave kanë karakteristika të përbashkëta, edhe pse janë krijuar në disa kontinente të ndryshme. Mitet janë dhënë shkurtimisht dhe nxirren në pah veçoritë e tyre dalluese. Gjithashtu jepen pamje që identifikojnë personazhin mitik dhe emri i tij korrespondues në kulturat e tjera. Në fund të vëllimit ka një tregues emëror të personazheve mitike, me emrat që kanë ato në kultura të ndryshme, si: greke, romake, egjiptiane, hinduse, kineze, amerikane etj.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages130
ISBN9786082370248
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiViola Dona