Mitologjia Shiko më të madhe

Mitologjia

Luis Tomas Melgar Valero BAO0184

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mitologjia është tërësia e miteve të krijuara nga njerëzit në lashtësi, me të cilat ata shpjegonin dukuritë natyrore, sëmundjet, marrëdheniet personale dhe familjare, luftërat…

Më shumë detaje

492 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
ISBN9786082370248

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

7 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë vëllim janë përmbledhur mitet më të shquara të disa kulturave, shumë prej të cilave kanë karakteristika të përbashkëta, edhe pse janë krijuar në disa kontinente të ndryshme. Mitet janë dhënë shkurtimisht dhe nxirren në pah veçoritë e tyre dalluese. Gjithashtu jepen pamje që identifikojnë personazhin mitik dhe emri i tij korrespondues në kulturat e tjera. Në fund të vëllimit ka një tregues emëror të personazheve mitike, me emrat që kanë ato në kultura të ndryshme, si: greke, romake, egjiptiane, hinduse, kineze, amerikane etj.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe130
ISBN9786082370248
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiViola Dona