Diptik maqedonas View larger

Diptik maqedonas

Arsim Spahiu BAS0007

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri paraqet të dhëna të reja, që dëshmojnë se maqedonasit e vjetër dhe dinastitë e tyre mbretërore janë ilirë.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Adel CO
ISBN9789995632717

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

25 other products in the same category:

More info

Për hartimin e këtij punimi autori mbështetet te autorët e vjetër grekë të shekullit IV (p.e.s) dhe të shekujve të fundit të lashtësisë. Autori mbështetet gjithashtu te autorët më të njohur francezë, anglo-amerikanë, gjermanë dhe italianë të 2-3 shekujve të fundit të erës sonë, që janë marrë me historinë e maqedonasve të vjetër.

Në pjesën e parë të librit shihet qartë qëndrimi i Filipit II dhe i Lekës së Madh ndaj panhelenizmit.

Në pjesën e dytë trajtohen probleme të numismatikës maqedonase, që ndikohen më shumë nga numismatika trake, babilonase, ose fenikase, se sa nga numismatika greke

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages230
ISBN9789995632717
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë