Imaret View larger
Pjesë nga libri

Imaret

Janis Kalpuzos A-008366

New product

Përshkrim i shkurtër

“Imaret” nuk është thjesht një tjetër roman historik, por pasqyra e një shoqërie, në një periudhë të plotë që vjen në jetë në një mënyrë unike, duke portretizuar paragjykimin së bashku me aventurën, aksionin, dashurinë, situatat komike dhe tragjike.

More details

100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789928348708

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Arta, 1854.

Pushtimi turk.

Dy djem kanë lindur në të njëjtën natë; njëri grek, tjetri turk dhe fatet i bëjnë ata vëllezër gjaku. Romani ndjek jetët e tyre të pikturuara në kanavacë, të historisë së panjohur të rajonit.

Nën hijet e orës që godet orët osmane, grekët, turqit dhe çifutët jetojnë krah për krah. Hija bie mbi dy miqtë, Liondosin dhe Nexhipin, së bashku me një vrasje misterioze, gjyshin Ismail, fanatikun Doğan, rebelimet, jetën e përditshme, zenkat e hedhjeve me gurë, Ramazanin, kafenetë, hamamet, kontrabandistët, fermerët, zotëruesit e pronave, pasurinë dhe varfërinë, embëlsinë dhe hidhërimin e jetës.

Ky “qytet” ka vende, mënyra, zakone, tradita, besime fetare, të vërteta personale, por gjithashtu nevojat e brezave të ndryshëm që janë thirrur për të bashkëjetuar, të gjithë vijnë në jetë përpara syve tanë dhe ne udhëtojmë mendërisht që të gjendemi afër protagonistëve tanë, sikur po shohim në mënyrë sekrete evolucionin e jetëve të tyre mbrapa një perdeje magjike, me tinguj të çuditshëm dhe sharmantë, që na vijnë në veshët toanë, dhe nuhatje të çuditshme por kaq familjare, që rrjedhin në qeniet tona.

Data sheet

pages592
ISBN9789928348708
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKristo Pulla
RomanSagë&Histori
I ri1