Shpikja e flatrave View larger

Shpikja e flatrave

Sue Monk Kidd A-003658

New product

Përshkrim i shkurtër

“Shpikja e flatrave” është roman shumë i suksesshëm i autores Sue Monk Kidd. “Shpikja e flatrave” i ndjek këto dy gra në rrugëtimin e tyre për tridhjetë e pesë vitet në vijim, teksa secila rreket të krijojë jetën e saj, duke lënë gjurmë të dukshme në jetën e tjetrës e duke formuar një marrëdhënie të shënjuar nga faji, dështimet, largimet dhe vuajtjet prej dashurisë.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Living
ISBN9789928216717
Viti i botimit2019

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një histori flakë e zjarr për një skllave e për një zonjushë

Një histori triumfuese e dëshirës për liri dhe përparim, udhëtimi i jashtëzakonshëm i dy grave mbresëlënëse: Heti Trazovaçe Grimkes, një skllave në rrethinat e Çarlstonit të fillimshekullit XIX, dhe Sarës, bijës ëndërrimtare të Grimkeve.

I frymëzuar pjesërisht prej figurës historike të abolicionistes dhe ithtares së të drejtave të grave, Sara Grimke, romani i Kidit nis të rrjedhë që nga ditëlindja e njëmbëdhjetë e Sarës, ditën kur i dhanë në pronësi një skllave, dhjetëvjeçaren me emrin Trazovaçe.

VLERESIME

Frymëzues... i fuqishëm... Duke venë në qendër këto dy femra, ky libër na thellon njohuritë për çka ka ndodhur në mesin tonë - dhe fatin përse kjo çështje është ende e rëndësishme.

- THE WASHINGTON POST

Një kryevepër që ngacmon me forcë nënndërgjegjen tonë... duke na çliruar e duke na mbushur me shpresë.

- NPR

Ky roman i mrekullueshëm më mprehu shqisat për domethënien e vërtetë të të qenit grua: skllave dhe e lirë. Libër që ia vlen të diskutohet.

- Oprah Winfrey, O, The Oprah Magazine

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages374
ISBN9789928216717
Shtëpia botueseThe Invention of Wings
Viti i botimit2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEni Myrtollari
RomanPsikologjik
I ri1