Kronike e nje filoheleni

George Finlay A-000706

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër janë përfshirë kapitulli i dytë dhe i tretë i volumit të parë të njërës prej veprave të Xhorxh Finlejt "Historia e Revolucionit Grek" botuar në vitin 1861, të titulluara përkatësisht “Shqiptarët” dhe “Sulltan Mahmudi dhe Ali Pasha i Janinës”.

More details

55 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Amazon
ISBN978466279320

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë libër Xhorxh Finlej jep një përshkrim të hollësishëm të pranisë dhe të jetës shoqërore të shqiptarëve në Greqinë qendrore në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë. Jep shembuj të trimërisë së rallë të suliotëve. Bën një biografi të përmbledhur të Ali Pashë Tepelenës duke përfshirë luftën kundër suliotëve dhe gjithë bëmat e tij deri ne luftën e fundit kundër Sulltanit.

Finlej thotë: Ai kishte kohë që vërtiste projekte rebelimi në mendjen e tij dhe koha dukej e favorshme për të shpallur pavarësinë. Ali Pasha i Janinës ishte njëri nga ata që gabuan në vlerësimin e personalitetit të sovranit të tij.

Ai flet për prejardhjen ilire të shqiptarëve, përshkruan shumë tipare të jetës shqiptare të mesit të shekullit të nëntëmbëdhjetë në Shqipëpri dhe më gjerë.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages137
ISBN978466279320
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgron Hodo
I ri1