Reduced price! Ditari i nje prifti fshati View larger

Ditari i nje prifti fshati

Georges Bernanos A-008803

New product

Përshkrim i shkurtër

Kjo kryevepër dëshpëruese realiste, përshkruan ngadalë rrjedhën jetësore duke zhbiruar durimin tragjik e të hidhur njerëzor. Përkushtimi ndaj Zotit vetëm sa e largon atë gjithnjë e më shumë nga njerëzit derisa më në fund të ketë arritur një pikë në të cilën duhet të njohë veten ngase tashmë nuk di asgjë për njerëzit – si dhe është tepër vonë për ta ndryshuar atë “. Ky botim i Bernanosit është edhe botimi i parë në gjuhën shqipe.

More details

17 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Logbook
ISBN9789951901956

1 080 Lekë

-10%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Romani i Bernanos, Ditari i një prifti fshati përshkruan kujtimet e një prifti në një realitet rural e të varfër në Artois, duke besuar se mund t’i drejtojë njerëzit përsëri në besimet e tyre dhe të krijojë një qendër fetare në komunitet.

Duke mos qenë i mirëpritur në mesin e fshatarëve, ai pikërisht të kundërtën e asaj që donte. Gjithmonë vetëm me veten dhe mendimet e tij, ai grindet me veten se nuk është në gjendje të sjellë pikëpamjen e vet të tjerët.

Duke mbajtur një ditar që shënon të gjitha mendimet, dyshimet dhe shpresat e tij, ai përmbledh pasurinë dhe varfërinë e tij botën dhe fatin e jetës në përgjithësi. Ketë ekzistencë të pakuptimtë e kishte trajtuar në film edhe regjisori i mirënjohur francez Robert Bresson në filmin “Pickpocket”.

 

Data sheet

pages304
ISBN9789951901956
Published year2022
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRomeo Çollaku
RomanPsikologjik
I ri1