Etika dhe pafundesia

Emmanuel Lévinas BPA0022

New product

Përshkrim i shkurtër

Emmanuel Lévinas është filozofi i etikës dhe padyshim moralisti i vetëm i mendimit modern.

More details

299 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928406958

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Por, atyre që e konsiderojnë specialist të etikës, si të ishte etika një specialitet, këto pak faqe para leximit të veprave u mësojnë tezën thelbësore, që etika është filozofia fillestare, nga e cila fitojnë kuptim degët e tjera të metafizikës.

Sepse problemi i parë, ai në të cilin qenia shqyhet, dhe njerëzorja themelohet si "ndryshe nga të qenët" dhe si transhendencë e botës, ai pa të cilin çdo pyetje a problem tjetër i mendimit nuk është më shumë se kotësi dhe ndjekje e erës, s'është tjetër veçse problemi i drejtësisë.

Data sheet

pages92
ISBN9789928406958
Shtëpia botuesePapirus
Published year2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiLluka Qafoku