Etika dhe pafundësia Shiko më të madhe

Etika dhe pafundesia

Emmanuel Lévinas BPA0022

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Emmanuel Lévinas është filozofi i etikës dhe padyshim moralisti i vetëm i mendimit modern.

Më shumë detaje

299 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928406958

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Por, atyre që e konsiderojnë specialist të etikës, si të ishte etika një specialitet, këto pak faqe para leximit të veprave u mësojnë tezën thelbësore, që etika është filozofia fillestare, nga e cila fitojnë kuptim degët e tjera të metafizikës.

Sepse problemi i parë, ai në të cilin qenia shqyhet, dhe njerëzorja themelohet si "ndryshe nga të qenët" dhe si transhendencë e botës, ai pa të cilin çdo pyetje a problem tjetër i mendimit nuk është më shumë se kotësi dhe ndjekje e erës, s'është tjetër veçse problemi i drejtësisë.

Të dhëna

Faqe92
ISBN9789928406958
Titulli origjinalPapirus
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiLluka Qafoku