Ne shtepi View larger

Ne shtepi

Toni Morrison A-008734

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky roman rrëqethës i shkrimtares së madhe amerikane Toni Morrison, - fituese e Çmimit Nobel në Letërsi, - na zbulon një njeri në dukje të mposhtur, i cili arrin të gjejë burrërinë, por, në fund, edhe shtëpinë, vendin të cilit i përket.

More details

496 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

 

Frenk Moni, një ish-ushtar amerikan në Luftën e Koresë, ku ka përjetuar traumë në front, vraja e së cilës është jo vetëm trupore, kthehet dhe, mes zemërimit dhe ndjenjës së neverisë për veten, përballet me një Amerikë raciste.

Vendi që la, shtëpia ku ka jetuar më parë, mund të mos jetë më siç e mban mend ai, por Frenkun e nxjerr nga apatia paralizuese nevoja për të shpëtuar motrën e vogël, që ka pësuar dhunë mjekësore, dhe për ta shpënë në qytezën e shtetit të Xhorxhias, ku janë rritur - një vend të cilin e ka urryer me gjithë zemër.

Tek u kthehet kujtimeve të fëmijërisë dhe të luftës - prej të cilave fillon të vërë në dyshim kthjelltësinë e mendjes - Frenku gjen një guxim të pabesueshëm.

Toni Morrison ka fituar çmimin “Nobel për Letërsinë” në vitin 1993. Shtëpia Botuese “Dudaj” ka sjellë për lexuesin shqiptar librin “Zoti e ndihmoftë fëmijën”.

Data sheet

pages122
RedaktoriKlodiana Metani
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiIlir Baçi