Nacionalisti dinak View larger

Nacionalisti dinak

Jon Halliday NA0247

New product

Përshkrim i shkurtër

Një vështrim ndryshe për Enver Hoxhën nga historiani i njohur, Jon Halliday, biograf i njohur edhe për figura tw tjera të rrafshit botëror si ajo për Mao Ce Dun. Sipas autorit të librit , “E. Hoxha kishte një vizion për ‘socializmin në një vend të vetëm’ jo për arsye gjeostrategjike, por nisur nga, gjoja pastërtia e kulluar ideologjike, e cila shërbente si mbulesë e përshtatshme për nacionalizmin. Nacionalizmi është kriteri mbizotërues. Kësisoj, siguria del në plan të parë, e shoqëruar nga vigjilenca e vërtetë, por edhe nga obsesionet dhe paranoja”.

1110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Naimi
ISBN9789928234940

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages224
ISBN9789928234940
Shtëpia botueseThe Artful Albanian
RedaktoriNaim Zoto
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
I ri1