Misioni shetites i Franceskajvet neper Shqypni View larger

Misioni shetites i Franceskajvet neper Shqypni

At Marjan Prelaj A-004611

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër sjell rreth shtatë shekuj histori të lëvizjes Franceskane në Shqipëri që nga viti 1240 deri në vitin 1967, kur u ndalua feja në Shqipërinë komuniste. Referencat bibliografike, kujtesa në përshkrimin dhe renditjen e ngjarjeve, analizat dhe sintezat në paraqitjen e ndodhive hisorike e bëjnë At Marjan Prelajn një prej njohësve më të mirë të kësaj fushe, krahas At Marin Sirdanit, At Donat Kurtit apo edhe At Vincens Malaj.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
ISBN9789995697914

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Libra të tjerë të serisë

More info

Ky punim që po merr sot në dorë lexuesi është një studim i thelluar që vjen si produkt i hulumtimit për një kohë të gjatë të veprimtarisë së Urdhrit Franceskan në Shqipëri. Këtu nuk ka vetëm një historik të Pronvincës, Kuvendeve apo fretërve në veçanti, por edhe historik rreth dioqezave dhe ipeshkvijve. Krahas kësaj fretnit ishin pranë jetës së shqiptarëve dhe kanë luajtur rol të rëndësishëm në ruajtjen e identitetit dhe historisë së Shqipërisë. Prandaj, ky botim e ka edhe këtë përmasë të rëndësishme.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages420
ISBN9789995697914
Published year2019
Vendodhja e botimitShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1