Specials

Drame There are 376 products.

per page
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Romani “Darka e gabuar” është shkruar mes Malit të Robit (Durrës), Luganos së Zvicrës dhe Parisit gjatë verës dhe dimrit 2007-2008. Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister , është subjekti i romanit të Kadaresë. Ndonëse i bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë, dhe ndonëse i hetuar për një kohë tepër të...

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  Pas një tragjedie, jeta vazhdon dhe shpirti shërohet, por gjithsesi nuk mund të jetë kurrë njëlloj.

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  540 Lekë 600 Lekë -10% In Stock

  Atiq Rahimi është autor franko-afgan, i cili ka fituar çmimin “Goncourt” 2008 me romanin “Guri i durimit”. Ky roman lexohet me një frymë, pasi sjell jo vetëm historitë e grave myslimane përballë pamundësisë për integrim, por njëherësh hyn thellë te ritet dhe zakonet afgane, te dhimbja dhe mistika e gurit që thith të gjitha të ligat dhe misteret derisa pëlcet

  540 Lekë
  600 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë Out of stock

  Romani i tretë i triologjisë bestseller të Yasmina Khadras rreth fundamentalizmit islamik ka sfondin më bindës të romaneve të tij: Iraku në prag të pushtimit amerikan. Këtu vjen këndvështirmi i një studenti të ri iraken, sesi e sheh luftën, si i sheh ushtarët amerikanë teksa lënë një gjurmë poshtërimi dhe pikëllimi në fshatin e tij të vogël. Sirenat e...

  900 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  720 Lekë 800 Lekë -10% In Stock

  Një roman tjetër i ri i këtij autori. Një djalë i ri, emigrant në Francë, që përballon vuajtje të jashtëzakonshme për mbijetesë. Njohja e tij me një adoleshente franceze i shton një përmasë të re romanit, ku spikat karakteri i tij i rrallë që mposht egoizmin dhe dashurinë për hir të formimit të tij si njeri i virtytshëm.

  720 Lekë
  800 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Një roman jashtëzakonisht romantik dhe trazues, i cili mbart personazhe të një pafajësie verbuese dhe një gjuhë të dëlirë dhe fisnike.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë Out of stock

  Gruaja ka lindur jo vetëm për të rritur fëmijë dhe mbajtur familjen me dashuri dhe ushqim, por edhe për të luftuar. Këtë realitet të frikshëm sjell nobelistja bjello-ruse Svetllana Aleksieviç në këtë libër, ku përmes dëshmive të rreth 200 femrave që morën pjesë në vijën e parë të frontit, në Luftën e Dytë Botërore, sjell një realitet të panatyshëm që ka...

  1 500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 100 Lekë Out of stock

  Në romanin Kohë për të jetuar, kohë për të vdekur E.M.Remarque ngrihet kundër idesë së "luftës totale". Në të, ai zbulon barbarinë që shkakton ushtria gjermane, tashmë e verbuar plotësisht nga propaganda hilteriane

  1 100 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 500 Lekë Out of stock

  Aksidenti është një roman i fuqishëm dhe përfundimisht triumfues i jetës që shembet dhe ndryshon nga një moment shkatërruese. Kështu i ndodh edhe personazhit tonë, Faqe Clarke, e cila në momentin kur mendon se i kishte arritur të gjitha, i dashuri i saj lidhet me dikë tjetër dhe vajza aksidentohet, me pak shpresa për jetën. Por, cilët janë rrugët që...

  1 500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 400 Lekë Out of stock

  Fati nuk i do ata që i kanë të gjitha. Si partnere në një nga firmat më prestigjioze të avokatisë në Nju Jork, Aleksandra Parker ia del me shumë vështirësi të balancojë karrierën dhe jetën personale, me bashkëshortin dhe një djalë trevjeçar, të cilin e lindi në moshën 40-vjeçare.

  1 400 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  509 është një i burgosur politik në një kamp gjerman përqendrimi. Për 10 vjet me radhë ka mbijetuar në kushtet më të paimagjinueshme. Gati duke vdekur, ai sërish e ndjen se fundi i luftës është afër. Nëse ai dhe mjeranët e tjerë që jetojnë nëpër baraka arrijnë të mbahen edhe pak, vuajtjet e tyre nuk do të shkojnë kot.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë Out of stock

  Vepra ku Sartri doli me shprehjen e famshme dhe shumë të diskutuar: Ferri janë të tjerët! Tre shpirtra të mallkuar, Garcin, Inès, dhe Estelle, janë sjellë në të njëjtën dhomë në ferr nga një shërbëtor misterioz. Ata të gjithë prisnin tortura të tmerrshme për t'u ndëshkuar në përjetësi, por ndërkohë gjejnë një dhomë të modeluar në stilin e perandorisë...

  800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Sa keq une u zhvesha ne banje dhe, kur tu afrova, ti ishe I kuq flake, nuk te kujtohet? Madje te thash: Shikoje pjeshken time. Nuk te kujtohet qe deshe te shuanim driten dhe beme dashuri ne erresire? Kjo gje mu duk mjaft e sjellshme dhe e respektueshme nga ana jote. Nuk te kujtohet fare?

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  - Agronom jeni? - Jo, teknik tokash. - Mirë, po... pse banoni atje?

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Gazmend M. Kapllani, filozof dhe rrëfimtar, ka rrëfyer përmes një historie mes të shkuarës dhe të tashmes një ëndërr dhe një realitet, një absurd dhe një komedi, që vallëzojnë pafundësisht lëkurës së njeriut. “Ditar i shkurtër kufijsh” sjell absurdin e një sistemi pa liri dhe odisenë e pafundme të emigrimit. Ka pranuar fatin që i ka rënë për vendin ku ka...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  “Të vdesësh në pranverë” rrëfen historinë e Valter Urbanit dhe Fridrih Karolit (Fitës), dy mjelës shtatëmbëdhjetëvjeçarë nga Gjermania Veriore, të cilët rekrutohen me dhunë në shkurt të vitit 1945. Derisa njërin e angazhojnë me Njësinë e Furnizimit të Skuadrave Mbrojtëse SS, tjetrit, Fitës, i duhet të shkojë në front. Ai dezerton, zihet dhe dënohet me...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Kjo vepër - tragjedi në thelb ka të qenit “çifut”, të cilën Maks Frisch e shkruan dhe e shpjegon shumë mirë përmes protagonistit të tij. Kjo dramë në formë të shkruar botohet për herë të parë në vitin 1961.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  765 Lekë 850 Lekë -10% In Stock

  I përpunuar me art, imagjinatë dhe ndjenjë, “Kloroform” është një roman që lexohet me një frymë dhe të mban pezull deri në rrjeshtin e fundit. Përvoja jetësore, shkollimi në perëndim, mjeshtria artistike i kanë dhënë këtij romani sukses në komunikimin me lexuesit e shumtë

  765 Lekë
  850 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Po, Fante pati efekt të madh mbi mua. Fante ishte hyu im dhe unë e dija se hyjnitë duhen lënë të qetë, nuk mund t'u shkelje pragun ashtu si duke lozur. Prapë më pëlqente të hamendja se ku mund të kishte jetuar në Angel's Flight dhe s'më dukej e pamundur që të jetonte akoma aty.

  600 Lekë
  In Stock
 • Nga autorja italiane më e dashur, historia e re dhe e apasionuar e një familjeje madhështore, midis dashurive, dritave e hijeve, gëzimeve dhe hidhërimeve, sukseseve dhe dështimeve, brenda kornizës së një mjedisi sa të pazakontë, aq edhe joshës dhe pak të njohur: ai i koralit, materialit të çmuar e misterioz që lind në det.

 • Quick view
  1 080 Lekë 1 200 Lekë -10% In Stock

  Shikoje kokainën, do të shohësh pluhur, shiko përmes kokainës e do të shohësh botën Pas suksesit të jashtëzakonshëm me librin Gomorrah, Roberto Saviano na tregon se si e qeveris botën kokaina

  1 080 Lekë
  1 200 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Ky roman është vazhdimi i rrëfimit të jetës së Ahmedit/Zahrës – nisur me botimin e romanit “Vajza e rërës”.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë Out of stock

  Albana Progri, e sapo diplomuar si farmaciste, është vajza e një ambasadori. E bukur, e përkëdhelur, e mësuar me një jetë të qetë dhe me adhurues të shumtë, befas gjendet në syrin e një cikloni.

  600 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  630 Lekë 700 Lekë -10% In Stock

  Pafsh ëndrra të bukura është historia e një sekreti të fshehur në një zarf për dyzet vjet. Historia e një fëmije dhe më pas e një të rrituri që do të mësojë të përballet me dhimbjen më të madhe, humbjen e mamasë, si dhe me përbindëshin më tinëzar: frikën për të jetuar.

  630 Lekë
  700 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  810 Lekë 900 Lekë -10% In Stock

  Një histori pikante dhe e këndshme që shërben gjithashtu edhe si pasqyrë e një realiteti të ashpër: lufta e përditshme e emigrantëve ilegalë gjatë udhëtimit të tyre drejt një bote më të mirë. A është ky një kombinim i pamundur? Jo, aspak për një përrallë (me moral) të kohërave tona, e cila, për fat të mirë, na kujton atë çka mund të bëjë zemra e njeriut.

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë 500 Lekë -10% In Stock

  Nusja e virgjër, një roman i Sonia Topazios, trajton një ngjarje që zhvillohet midis Italisë dhe Rumanisë.

  450 Lekë
  500 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  765 Lekë 850 Lekë -10% In Stock

  Grate mberrijne ne sallon pak para ores tete te mengjesit.Po te ishte dite tjeter,do te qendroja ende ne shtrat,duke u perpjekur te merja edhe nje sy gjume.

  765 Lekë
  850 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 440 Lekë 1 600 Lekë -10% In Stock

  David Grossman, është një shkrimtar izraelit, librat e të cilit janë përkthyer në shumë gjuhë. Gruaja që i arratisej lajmit të keq, është një memorial për djalin e tij i cili u vra ndërsa shërbente në ushtri, edhe pse ai mbetet një kundërshtar i politikës së vendit të tij ndaj palestinezëve. David Grossman, kandidat për çmimin Nobel në Letërsi, është...

  1 440 Lekë
  1 600 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  765 Lekë 850 Lekë -10% In Stock

  Njëzetë vite pas Leo Kuik-un e ka braktisur gruaja duke e lënë ti rriste fëmijët i vetëm, ai merr një telefonatë që e informon se ajo ka vdekur. Ajo ka lënë një vajzë, Star, një fëmijë të tretë, babai i sëcilës është Leo. Me ardhjen e Starit në familje. fillojnë të shfaqen sërish ndjenja të plagosura, të varrosura prej kohësh, ndërsa secili nga pjesëtarët...

  765 Lekë
  850 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  720 Lekë 800 Lekë -10% In Stock

  Z. Shyti, një personazh që Ardian Vehbiu e mbajti gjatë brenda tij, për ta vendosur më pas në një libër. Ai është i ftohtë në gjykim, dhe tërësisht i vërtetë në atë çfarë tregon, duke e bërë shëmbëlltyrën e tij në pasqyrë krejtësisht të trishtë për sytë e një lexuesi. Por, z. Shyti smund ta ndryshojë realitetin, ai thjesht mund ta tregojë atë, i bindur se...

  720 Lekë
  800 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  720 Lekë 800 Lekë -10% In Stock

  Emri i saj është Samia. Ajo do vetëm të vrapojë dhe ka një ëndërr, të prezantoj gratë e vendit të saj në Lojrat Olimpike. Ajo nis të vrapojë në moshën 8-vjeçare, me mikun e zemrës Ali, njëkohësisht trajneri i saj për shumë vite. Ajo vrapon me këpucë të grisura në rrugët me xhama e plumba të një shteti me luftra të herëpashershme, Somali. Një roman i...

  720 Lekë
  800 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  Libri të rrëmben në labirinthe episodesh tronditëse. Autopsi e një shoqërie agresive, imorale, me trafikantë dhe vajza - gra me djallin në mendje.

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
Showing 129 - 160 of 376 items