Gungaci View larger

Gungaci

Roberto Arlt ARKA0010

New product

220 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Arka e Noes
ISBN9789928468666

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një njeri vret gungaçin Rigoleto, i cili, simbolikisht nëpërmjet gjymtimit të tij fizik, shpërfaq veset e një shoqërie të tërë dhe për këtë burgoset dhe gjykohet ashpër, pavarësisht qëllimit të mirë dhe aktit mbrojtës ndaj fyerjes që Rigoleto i bën të dashurës së tij.

Një burrë i moshuar shfaqet një ditë ballë një djali që ka humbur njërin sy dhe i dhuron atij një sy qelqi për të zëvendësuar syrin e munguar, kjo pa kërkuar asgjë në shpërblim veç qëndrimit të tij në një dhomë hoteli, "meqë ti më kujton tim bir" thotë i moshuari, por e vërteta davaritet kur djali takon një sivëlla të tijin me një sy, i cili nga ana tjetër ka ndeshur po të njëjtin burrë të moshuar.

Një vrasës mbart me vete një shkak të fortë për të justifikuar aktin e tij dhe i vetmi detaj që mundet ta zbulojë është një fletë ari në dhëmballë, ndërkohë që ekziston te gruaja që ka në dorë dorëzimin e tij një shkak më i fuqishëm për të mos e kallëzuar: dashuria.

REVIEWS

"Le të themi, me modesti, se Arlt-i është Jezu Krishti"

- ROBERTO BOLAÑO

"Roberto Arlt është një prej vizionarëve tanë më të mëdhenj... arti i tij na vë ballë për ballë me veten, ashtu siç vetëm arti i madh mundet"

JULIO CORTÁZAR

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
ISBN9789928468666
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAntonio Cikollari
I ri1