Sistemet e huaja me te medha te te drejtes

Michel Fromont BPA0009

New product

Përshkrim i shkurtër

Vendet e studiuara janë kryesisht Gjermania dhe Anglia, të cilat së bashku me Francën, ushtrojnë një influencë të madhe mbi të drejtat e mbarë botës.

More details

13 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789994397655

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Më pas vijojnë vendet që janë fuqi kryesore ekonomike, Shtetet e Bashkuara, Japonia, Kina dhe Italia. Ndërsa vitet e fundit disa vende i kanë ndryshuar shumë të drejtat e tyre: Spanja, Holanda, Zvicra dhe Rusia.

Në të gjitha këto vende e drejta po zhvillohet shumë shpejt dhe ky libër paraqet gjendjen e saj aktuale. Për të kuptuar të drejtat e huaja duhen njohur themelet e sistemeve të tyre kombëtare, domethënë historia dhe gjykatat e tyre, madje ndonjëherë dhe procedurat gjyqësore, burimet e ndryshme të të drejtës si dhe strukturat e tyre politike.

Më pas trajtohen lëndët më të nevojshme për marrëdhëniet ekonomike ndërkombëtare, si për të drejtën private ashtu dhe për të drejtën publike, kryesisht prona, kontratat dhe përgjegjësia, madje ndonjëherë edhe personat juridike si dhe drejtësia kushtetuese dhe mosmarrëveshja administrative.

Data sheet

pages200
ISBN9789994397655
Shtëpia botuesePapirus
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiEdmond Xhabija, Kleopatra Koleka