Mbi ndërtimin e botës View larger

Mbi ndertimin e botes

Rexhep Meidani MEP0016

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër i kushtohet Ajnshtajnit dhe veprës së tij me rastin e 100 vjetorit të krijimit të Teorisë së Përgjithshme të Relativitetit.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN 9789928082183

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

15 other products in the same category:

More info

Viti 1915 është tepër i veçantë për fizikën, kozmologjinë dhe gjithë historinë e shkencës. Në nëntor të këtij viti, Ajnshtajni publikoi ekuacionet e fushës për shpjegimin e dukurive të ndryshme të lidhura me gravitetin. Viti 2015 është konsideruar si viti i 100 vjetorit të krijimit nga Ajnshtajni i Teorisë së Përgjithshme të Relativitetit (TPR), e cila ka mbetur ende e freskët në “prodhimtarinë” shkencore. Ide qendrore e saj mbetet fakti që hapësira dhe koha janë dinamike dhe të lidhura ngushtësisht me materien, praninë e saj.

 

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages445
ISBN 9789928082183
RedaktoriMaksi Shimani
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri