Nje Ilia ne Volos View larger

Nje Ilia ne Volos

Ylli Molla A-005082

New product

Përshkrim i shkurtër

Me një humor tepër të hollë - të denjë për ta shndërruar në film-komedi - kjo kronikë për historinë e emigrimit të fillimviteve ‘90, të eksodeve të mëdha tokësore e detare të shqiptarëve – Ylli Molla rrëfen në vetë të parë rrugëtimin e tij si njëri prej atyre mijëra shqiptarëve që kaluan maleve kufirin me Greqinë.

More details

498 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Personazhe dhe ngjarje reale nga Shqipëria dhe Greqia e vitit 1992. Rrëfim i sinqertë me nota humori, por edhe me çaste dëshpërimi. Nëpër faqet e librit do të gjeni edhe diçka nga vetja nëse keni qenë emigrant qoftë edhe një ditë. Ky ditar i shkruar në vetën e parë është si një hartë e gjallë, me plot emra vendesh të njohura e peizazhe mesdhetare në të dyja anët e kufirit, një skenë jetësore me shumë personazhe realë të paraqitur me thjeshtësinë dhe vërtetësinë e kohës, pa lajlelule, me marrëdhëniet, fatet, udhëkryqet, dramat dhe mbijetesën e tyre. Si në një fragment filmi bardhezi është paraqitur mendësia e një kohe, që urojmë të mos rikthehet asnjëherë.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages94
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1