Trendafila dhe qiparisa View larger

Trendafila dhe qiparisa

Ornela Musabelliu BGJ0651

New product

Përshkrim i shkurtër

"Trëndafila dhe qiparisa" nga Ornela Musabelliu është një koleksion magjepsës tregimesh që ndërthuren mes bukurisë dhe kompleksitetit të emocioneve njerëzore, të vendosura në sfondin e një kopshti mistik. Botuar në mars 2024, ky libër përmban tregime për dashurinë, humbjen dhe kalimin e pashmangshëm të kohës, duke portretizuar personazhe aq të ndryshme sa edhe flora brenda një kopshti të magjepsur.

More details

1104 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

RL Books
ISBN9782390690290

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në zemër të tij, "Trëndafila dhe qiparisa" eksploron lidhjet e thella njerëzore që formohen dhe provohen nëpër kohë, të ndërtuara mbi ndjenja të sinqerta dhe përballur me të papriturat e jetës. Çdo tregim rrëfen për individë që përpiqen të gjejnë vendin e tyre në një botë që shpesh herë mund të jetë aq e bukur sa edhe e egër, duke reflektuar mbi domethënien e të jetuarit dhe të vlerësuarit të çasteve të vogla që formojnë tapetin e ekzistencës njerëzore.

Përmes një retorike magjepsëse, Musabelliu krijon metafora të fuqishme për kontrastet e jetës - bukurinë dhe dhimbjen, gëzimin dhe trishtimin, rininë dhe plakjen - duke na kujtuar se të dyja mund të ekzistojnë pranë njëra-tjetrës, duke ushqyer dhe duke i dhënë formë rrugëtimit tonë.

"Trëndafila dhe qiparisa" është jo vetëm një dëshmi e aftësisë së Musabelliu për të rrëfyer histori që prekin thellësisht, por edhe një ftesë për lexuesin që të reflektojë mbi të bukurën dhe kompleksitetin e natyrës njerëzore dhe marrëdhënieve që na mbështjellin. Ky libër është një shtesë e çmuar në letërsinë shqipe, duke pasuruar peizazhin kulturor me një zë unik.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages282
ISBN9782390690290
RedaktoriDritan Kiçi
Published year2024
Vendodhja e botimitBruksel
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 13 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1