Reduced price! Ditari i zisë View larger

Ditari i zise

Roland Barthes BZ0052

New product

Përshkrim i shkurtër

Një zbulim i madh: Ditari i humbur i një mendjeje të madhe dhe një studim intim, thellësisht dinamik i pikëllimit i Roland Barthes, një prej mendjeve më të fuqishme në studimin e letërsisë në shekullin e XX

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Buzuku

736 Lekë

-8%

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

22 other products in the same category:

More info

Një ditë pas vdekjes së nënës së tij, në tetor 1977, filozofi Roland Barthes filloi të mbajë një ditar zie. Duke marrë shënime mbi kartat e indeksit, ashti siç ishte zakoni i tij, ai reflekton mbi një vetmi të re, në epërsinë dhe rrjedhën e trishtimit dhe në largimin e pikëllimit të shoqërisë moderne.

Këto 330 letra, të botuara këtu për herë të parë, provojnë një çelës skeletik për temat që ai trajtoi gjatë punës së tij.

Pas mendjes së palëkundur, "kritiku më i zgjuar, i rëndësishëm dhe i vlershëm i letërsisë që është shfaqur kudo" (Susan Sontag), vë në qendër një njeri thellësisht të ndjeshëm, nënën e tij, me një përkushtim të panjohur edhe ndaj miqve të tij më të ngushtë.

 

 

Data sheet

pages210
Published year2016
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAnila Xhekaliu