Nata me kenge View larger

Nata me kenge

Jon Fosse IDS0010

New product

Përshkrim i shkurtër

“Nata me këngë” trajton boshllëkun e përditshëm të një çifti dhe ngërçin e komunikimit mbi vështirësitë e lidhjes. “Nata me këngë” është një rrëfim mbi dilemat, vendosmërinë dhe orientimin njerëzor. E veçanta e autorit konsiston mbi këto boshllëqe, ku “të pathënat dalin në pah”, për të cilat u vlerësua edhe me Çmim Nobel. 

More details

1107 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Logbook
ISBN9789951901970

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Reduktimi i veprimit skenik në dramë sillet rreth një hapësire të mbyllur me personazhe që shpalosin kryesisht dialogje të vyshkura e që iu ngjasojnë dramave të autorëve ekzistencialistë.

Fragmentimi i tekstit, ndarja e gjuhës nga figurat, dialogjet me nuanca monologësh e përsëritja e replikave na shpien drejt një efekti muzikor që na kujtojnë refrene këngësh. 

Rrëfimi i Fosses e çon lexuesin sa më afër marrëdhënies së personazheve dhe efektit brutal të ndarjes.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages150
ISBN9789951901970
Shtëpia botueseNatta syng sine songae
RedaktoriAlban Beqiraj, Idlir Nivik
Published year2023
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRajmonda Ahmetaj
I ri1