Mjaft gabuat View larger

Mjaft gabuat

Oliver Sibony A-007725

New product

Përshkrim i shkurtër

Përmes këtij libri ju distiloni zhvillimet më të fundit në ekonominë e sjelljes dhe psikologjinë konjitive në mjete vepruese për marrjen e vendimeve të zgjuara, efektive në biznes dhe më gjerë.

More details

990 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951817196

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ne të gjithë marrim vendime gjatë gjithë kohës. Është kaq e natyrshme sa nuk ndalemi së menduari për to. Megjithatë, edhe më të zgjuarit dhe më me përvojë mes nesh bëjnë gabime të shpeshta dhe të parashikueshme.

Por, çfarë e bën një vendim të mirë? A duhet t'i besojmë intuitës sonë dhe nëse po, kur? Si mund të shmangim të na pengojnë paragjykimet njohëse kur as nuk jemi të vetëdijshëm për to?

Nëse ju jeni gati të bëni një gabim të tmerrshëm, profesori i strategjisë dhe konsulenti i menaxhimit Olivier Sibony mbështetet në dhjetëra raste studimore tejet befasuese dhe tërheqëse për të treguar sesi paragjykimet tona konjitive na çojnë në mënyrë rutinore të gjithëve -- duke përfshirë edhe titanët më të njohur të biznesit -- në nëntë kurthe të zakonshme vendimmarrëse. Por në vend që të ripërsëriten të njëjtat teknika të vjetra "paragjykuese" ku dështojnë menaxherët herë pas here, Sibony shpjegon se mënyra më e mirë për të shmangur grackat e paragjykimit kognitiv është të krijoni një arkitekturë efektive vendimmarrëse në organizatën tuaj -- një sistem teknikash dhe procesesh që përdorin inteligjencën kolektive për të ndihmuar udhëheqësit të marrin vendimet më të mira të mundshme. Këtu ofrohen 40 metoda konkrete për ta bërë një gjë të tillë.

REVIEWS

“Në këtë udhëzues "mjeshtëror" të bazuar në kërkime nga një profesor i të menduarit strategjik, ju do të zbuloni nëntë kurthe të zakonshme të vendimmarrjes së biznesit dhe do të pajiseni me mjete praktike për t'i shmangur ato”  

Daniel Kahneman, autor i Thinking, Fast and Slow

"Konciz, i saktë dhe i drejtë. Më pëlqeu!"

Angela Duckworth, autorja e bestseller-it “Grit”

"Udhëzuesi më i mirë, më i këndshëm dhe më i dobishëm për paragjykimet në biznes. Nëse merrni vendime, duhet ta lexoni këtë libër."

Safi Bahcall, autori më i shitur i Loonshots

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages316
ISBN9789951817196
Published year2021
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1