Misteri i kriptit te magjepsur View larger

Misteri i kriptit te magjepsur

Eduardo Mendoza A-000452

New product

Përshkrim i shkurtër

Një histori emocionuese krimi dhe misteri, por njëkohësisht edhe një farsë tallëse dhe një satirë morale e shoqërore.

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928354013

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Zhdukjet e mistershme të vajzave në kolegjin e motrave lazariste të San Gervasio-s janë pikënisja e aventurës detektiveske që ka si protagonist pacientin e një çmendine i cili, i detyruar të bëhet detektiv, përfshihet në gjithfarë incidentesh prej të cilave ia del mbanë, duke e përmbushur misionin dhe duke zbuluar një farsë të ndërlikuar pasanikësh.

Shkrimi i Mendoza-s, i butë dhe i lëmuar, është një shembull i shkëlqyer i kërkimit letrar personal, i qëruar prej çdo mimetizmi i cili, pa i cenuar në një shikim të parë, thellohet te përmbysja e mënyrave tradicionale të tregimit dhe kësisoj arrin të hulumtojë si një detektiv i zoti. Një farsë tallëse dhe një satirë morale e shoqërore që i ka rrënjët më të thella te romani pikaresk dhe te modeli i Servantesit.

REVIEWS

“Eduardo Mendoza është një nga shkrimtarët më të rëndësishëm bashkëkohorë të Spanjës.”

—The New York Times Book Review

“Jashtëzakonisht origjinal dhe me humor.”

—Guardian

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages224
ISBN9789928354013
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBajram Karabolli
RomanMister&Thriller
I ri1