Aurelia View larger

Aurelia

Gerard de Nerval A-008198

New product

Përshkrim i shkurtër

"Aurelia" është novela e fundit e shkruar nga Gerard de Nerval dhe është një përjetim i ëndrrave, i fiksimeve dhe i marrëzisë. Është rrëfimi i pasionit trazues të Nervalit ndaj një aktoreje dhe pasoja e mëtejme e çmendurisë që e përfshiu.

More details

110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Arka e Noes
ISBN9789928463944
Viti i botimit2021

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kjo novelë ishte e parapëlqyera e artistit Joseph Cornell. Nervali u përkrah nga Prusti dhe Andre Bretoni.

Si njëri prej "bohemianëve" të vetëshpallur origjinal, Nervali qe mjaft i njohur pasi i kish bërë paradë nëpër kopshtet e Pallatit Mbretëror një karavidheje mbi një fjongo të kaltër.

REVIEW

"Nervali zotëronte gjer në thellësi një ndjesi që na dukej se na përkiste"

- Andre Breton

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages90
ISBN9789928463944
Viti i botimit2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRomeo Çollaku