Makineria Hamlet View larger

Makineria Hamlet

Heiner Muller A-007585

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër përfshin dramat: Makineria Hamlet, Kuartet, Breg deti i plaçkitur, Medeamaterial, Peizazh me argonautët, Drama e zemrës, Une jam engjelli i deshperimit, Engjelli fatkeq, Projekti 1975

More details

24 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Logbook
ISBN9789951901932

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Heiner Müller i përket avangardës teatrore përgjatë gjysmës së dytë të shekullit XX. Vepra e tij ngërthen një makineri shprehëse të marrëdhënieve kohore që në qendër kanë fakte, realitete e ngjarje historike: të montuara në një dimension të ri. Kësisoj ai arrin të krijojë një kohë dhe marrëdhënie të re skenike.

Këto forma të riprodhimit mbi trupin, artin dhe politikën rigjenerojnë veprën e artit në kohën e reproduksionit mekanik.

Këtu vepra e artit, sikurse dhe teatër-tekstet e Müller, janë farkëtuar nën kushte specifike dhe përcillen nga mekanizma të tillë.

Personalitet artistik me origjinë nga Europa lindore, Müller i ka sjellë kulturës botërore një lexim të veçantë të klasikëve grekë, ligjërimit shekspirian, iluminizmit francez.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages98
ISBN9789951901932
RedaktoriIdlir Azizaj
Vendodhja e botimitPrishtinë
StatusiI ri
PërkthyesiAlban Beqiraj, Idlir Azizaj
I ri1