Specials

Poezi There are 430 products.

per page
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Pas me shume se tre dekadash vjen Drago Siliqi, nje autor me pak krijimtari ne vitet '50 por me nje profil intelektuali dhe shkrimtari tejet ngacmues ne ate periudhe. Krijimtaria e tij rikthehet per lexuesit e asaj kohe, por edhe per lexuesit e rinj, - si mundesi njohje me kete personalitet te kultures shqiptare te gjysmes se dyte te shekullit te XX.

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  550 Lekë In Stock

  Shtëpia Botuese OM, boton librin “Përsëri Zanafilla” të autores Izraelite, Braha Rosenfeld, përkthyer nga Edita Kuçi Ukaj. Braha Rosenfeld është një poete e njohur hebreje, poezitë e së cilës janë vlerësuar me shumë çmime dhe janë përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Rosenfeld është autore e shtatë përmbledhjeve me poezi, njihet edhe si kritike letrare,...

  550 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  550 Lekë In Stock

  Libri është përzgjedhje poetike prej disa librave me poezi të autorit, të cilat në gjuhën shqipe i ka sjellur Edita Kuçi-Ukaj dhe botuar SHB “OM”. Vepra letrare e Esparku-ut është botuar në më shumë se njëzet gjuhë dhe është laureuar me shumë çmime suedeze dhe ndërkombëtare.

  550 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  300 Lekë In Stock

  Ashtu si te poezia e vërtetë, luftërat, krizat, politika apo dramat personale nuk përcillen drejtpërsëdrejti; ndryshe nga historiani apo edhe shkrimtari, poeti nxjerr vetëm shenja të diamanteve që vetëtijnë apo nxijnë në ADN-në e njeriut përgjatë kohës.

  300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Autori Erjol Mezini përcjell tek ju ndjesinë dhe perceptimin e tij të sinqertë, të shpirtit e të mendjes, të unit të tij krijues, me librin "I colori della vita". Në këtë libër është mjaft interesant projektimi i hapësirës njerëzore nëpërmjet integrimit të ngjyrave në harmoni me emocionet. Tabloja universale e tyre, tonaliteti, kombinimi dhe pasqyrimi i...

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  300 Lekë In Stock

  Janë këngë zemrash të gëzuara, si lule mali, fllad i fushës. Kush iu dëgjoi e s'u rinua nga ju o këngë vogëlushësh?

  300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Janë dyzet poezi të shkruara me sqimën e një poeti. Emigranti, shtegtar i përjetshëm, midis brigjesh dhe ndarjesh, të cilit poezia i doli si ulërimë e shpirtit. Megjithatë  vargjet  e tij nuk janë rebele  edhe pse ka jetuar midis sfidash.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  “Lahuta e Malcis” çel serinë e botimeve “Lexim plus” të shtëpisë botuese “Albas”, duke u ofruar nxënësve të shkollave të mesme veprën madhore të Gjergj Fishtës në formën e një antologjie poetike: nga një vepër me rreth 17 mijë vargje “Lahuta e malcis…” e kësaj rubrike vjen me rreth 4 mijë vargje.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Vepra Poetike e lazer Radit - eshte nje permbledhje e poezive dhe poemave te shkruara prej tij gjate gjithe jetes.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Poezi - nga Maram Al Masri. Poetja Maram Al Masri ka lindur ne Siri, ne vitin 1962. Si nje kundershtare e regjimit te Assad-it, ajo detyrohet te emigroje ne France, ku edhe ka botuar shumicen e poezive te saj. Ne keto poezi shpreh ndjenjat per te qenë nje njeri i lire, nje mbrojtëse e lirisë së gruas, nje dashnore e atdheut të vet. Jo me kot e kane...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Poeme e autorit malazez Jevrem Brkoviç. Eshte nje pershkrim i krimeve monstruoze te diktatorit sovjetik Stalin, dhe i qendrimit trimeror te pianistes ruse Maria Judina, e cila e preku shume ate duke luajtur veprat e Moxartit. Eshte i vetmi rast kur Stalini perballe qendrimit dinjitoz te pianistes nuk jep urdher per denimin e saj.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Poemat e përmbledhjes Përmasa e katërt, Janis Ricos i shkroi nga viti 1956 deri në vitin 1975, një hark kohor ky që përmendet si periudha më e begatë e krijimtarisë së tij.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  300 Lekë In Stock

  Një buqetë vjershash nga poetja gjermane më e njohur e këtij shekulli, sjellë në shqip nga përkthyesi Robert Shvarc. Poezitë e këtij vëllimi janë përzgjedhur nga libri me të njëjtin titull, botuar tetë herë radhazi në Gjermani. Poetesha ia ka kushtuar atë bashkëshortit, shkrimtarit Friedrich Esenlohr. Më 1947 Annemarie Bostroem është vlerësuar me Çmimin e...

  300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  E titullova keshtu, sepse natyrisht secili prej nesh ka nje lufte te brendshme me veten e tij. Nje lufte per dicka, per gjithcka, por here here per asgje! Eshte nje lufte e pa'ndashme dhe e pa'ndalshme gjate gjithe jetes. Dhe e dini se kush humbet? Gjithmone ai qe eshte me i ndjeshem.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në këtë botim poetik gjejmë lidhjen e beftë mes fjalëve, idiomën origjinale gege, imazhet e bjeshkëve, lojës së jetës, ku autori është vetvetja. Që në titull shënohet nënshtresa dhe mbishtresa. Hasan Selimi dëshmon pjekuri poetike, nervngacmues tek lexuesi dhe një botë shpirtërore që rrok të të marrë me vete në udhëtimin poetik, faqe për faqe.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim poetik gjenden 5 kapituj me poezi që ndërtohen mbi një bazë foljore, duke fituar ritëm. Përmes analizave didaktike, ku vendin kumtues e bën dialektika e zhvilimit, poeti kërkon të sjellë një qasje mbi konceptin e zhvillimit, duke formuar konceptin e të kundërtave. Poeti është përpjekur të ndërtojë në formë sa më të thjeshtë poezinë, duke iu...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Sapo merr në dorë librin “ Hija e Dheut” , ndjen kujtimet, imazhe të fëmijërisë së autorit, duke u fiksuar në detaje të jashtëzakonshme që të fusin brenda botës së poezisë mistike. Personazhet janë kaq dinamikë, duke pulsuar brenda labirintheve të dukurive sociale, duke drejtuar gishtin tregues. Ky libër na e zbukuron fjalën shqipe, duke na futur në...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Pas librit “Hije dheu”, që përveçse kërshëri ngjalli mjaft interes ndër lexues besnikë të poezisë dhe kishte shumë komente pozitive, shpejt ja mbrrini në libraritë tona libri i dytë me poezi i autorit Hasan Selimi me titullin sinjifikativ ” Shpirtit i betohem”.  Krejt libri është psherëtimë, dridhje dhe kreni e një shpirti poetik që ka gjetur dritaren kah...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
Showing 385 - 416 of 430 items