Pse semuremi? Vell. 1 Shiko më të madhe

Pse semuremi? Vell. 1

Grup autorësh A-002336

Libër i ri

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Helga's Secrets

1 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

-Një tipar interesant i përkufizimit të mjekësisë është përqendrimi në trajtimi', më tepër se ne sherimi' e sëmundjes; arsyeja për këtë është sepse sipas establishmentit mjekësor, shume sëmundje janë 'te pashërueshme'. Për këto sëmundje, ata pretendojne se trajtimet duhura e do të menaxhojnë' kushtet e pacientëve; që do të thote se simptomat e tyre vetëm sa do të lehtësohen në vend që të eliminohen. -Eshtë gjerësisht e pranuar se të gjitha ilaçet

prodhojne efekte anësore', të cilat janë në të vërtetë simptoma te reja që vijnë si rezultat i drejtpërdrejtë i trajtimit. Rëndësia e këtij fakti raportohet në mënyrë jo të duhur dhe prandaj vlerësohet pamjaftueshmërisht nga shumica njerëzve; sidoqoftë, është një e problem thelbesor i sistemit mbizotërues mjekesor sepse prodhimi i simptomave të reja në thelb është krijimi i një problemi të ri shëndetësor.

-Eshtë qartë se ndryshimi i gjerë në e efikasitetin e ilaçeve të përdorura si trajtime për sëmundjet, si dhe simptomat shtesë që ato shkaktojnë, ngrenë pyetje serioze në lidhje me aftësinë e këtyre trajtimeve për të rikthyer një pacient në një gjendje normale shëndetësore që duhet të jetë qëllimi dhe funksioni themelor i një sistemi të kujdesit shëndetësor'. Faqja elektronike në internet e OBSH-së (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ofron një përkufizim të shëndetit sipas të cilit: "Shendeti është një gjendje e mirëqenies së plote fizike, mendore dhe shoqërore dhe jo thjesht mungesa e sëmundjes ose dobësisë".

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Viti i Botimit2021