Cmim i reduktuar! Bibla nuk flet per zotin Shiko më të madhe

Bibla nuk flet per zotin

Mauro Biglino A-002335

Libër i ri

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Helga's Secrets
ISBN9789928090799

1 472 Lekë

-8%

1 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë libër flitet për një Elohim i quajtur Yahweh që kërkonte t'i pergatisnin substanca ( me tymin e dhjamit shtazor) që ai e nuhaste për të arritur një gjendje shlodhje, një lloj qetësie që duhej t'i rezervohej atij, e për të cilën ai kishte shumë nevojë.

Disa tymra të prodhuara me esenca vegjetale me shumë mundësi rregullonin frymëmarrjen e tij dhe prodhonin një efekt sterilizues brenda banesës se tij që e kishte ndërtuar në shkretëtirë dhe që e përdorte kur donte të kishte një kontakt direkt me përfaqësuesit e popullit të tij.

Çdo gjë bëhet konkrete dhe lehtësisht e kuptueshme nëse mendohet për kushtet higjeno-sanitare të kohës, patjeter me rrezik për atë.

Nuk kam të vërtetën absolute, por dua t'ju them se jemi në praninë e shpjegimeve të mundshme, të dokumentuara e mbi të gjitha në koherencë me ato që na shfaqen në tekstet biblike dhe studimet shkencore, që janë në gjendje të shpjegojnë ndryshimet kimike dhe neurofiziologjike dhe efektet që përshkruhen tek tekstet.

Pjesa e jashtme e veshkave prodhon glukokortikoidin (kortizon e kortizolo), përveç androgjenit dhe sasi të vogla astrogjeni në të dy sekset.

Glukokortikoidet janë thelbësorë për të zvogëluar efektet e stresit të tejzgjatur, mbi të gjitha atë psikik.

Rëndësia e këtyre fakteve është se përkojnë me kërkesat e udhëzimet e Yahweh për sakrifica, të analizuara në një kapitull të mëparshëm.

Me shumë gjasa duket që në epokën për të cilën flet testamenti i vjetër, njohurite fizioanatomike ishin shumë të përparuara.

Ekzistojnë prova të bindshme arkeologjike të pranisë së kanabis sativa në gjysëmen pjellore.

Fibrat e saj janë gjetur në varrin e Amenofi IV (akhenaton) në Armana, varr që datohet rreth 3,360 vjet më parë.

Poleni i kanabis sativa është identifikuar në disa kampione të terrenit në Naqada dhe në deltën e Nilit që daton rreth 4,500 vjet më parë, gjithashtu te mumia e Ramsës ii (i vdekur rreth 3,200 vjet më parë).

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe434
ISBN9789928090799
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Përmasat145 x 203 x 37 mm