I ri Saga e fëmijnisë-Dhjetë vjet liri Shiko më të madhe

Saga e femijnise-Dhjete vjet liri

At Zef Pllumi FRA0091

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një tjetër aspekt i panjohur i At Zef Pllumit shfaqet në këtë vepër: Ana autobiografike e tij, e ardhur përmes rrëfimit të tij, si dhe letrave që janë përfshirë në këtë vëllim. Po ashtu, “Dhjetë vjet në liri” flet për vitet e tranzicionit në Shqipëri dhe është konceptuar si një vazhdim i veprës “Rrno vetëm për me tregue”

Më shumë detaje

14 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
ISBN9789995697686

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë vëllim të At Zef Pllumit përfshihen tregime autobiografike “Saga e fëmijnisë”, i botuar në vitin 2009; fjalime të pabotuara; pjesë nga letërkëmbimi i tij, pothuajse të gjitha të pabotuara, si dhe vepra “Dhjetë vjet liri”.

Veprën “Dhjetë vjet liri” autori e kishte synyar si një vëllim të plotë, që do të ishte vëllimi i katërt i veprës madhore “Rrno vetëm për me treguye” por që do të duhej të botohej pas vdekjes së tij. Duke parë se teksti për botim dilte i vogël në volum, u përfshi në këtë botim në formatin që lexuesi e ka në dorë tashmë.

Me kllapa katërore me tri pika në mes [...], të përdorura në ndonjë vend, janë shmangë elemente që nuk paraqesin interes për publikun.

Për realizimin e këtij punimi kanë punuar studiuesja Ana Luka e cila kreu redaktimin e këtij botimi, si dhe Prof. Dr. Aljula Jubani për këshillat dhe sugjerimet e çmueshme që dha gjatë këtij leximi të veprës “Dhjetë vjet liri”. Në mënyrë të posaçme Botimet Françeskane falenderojnë Prof. Dr. Aurel Plasarin, i cili ka dhënë për këtë botim një pjesë të letrave të tij.

Të dhëna

Faqe200
ISBN9789995697686
RedaktoriAt Vitor Demaj, At Mirash Marinaj
Viti i Botimit2017
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë