Pa prekur View larger

Pa prekur

Nermin Yildirim A-006449

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është një roman që denoncon indiferencën, që ngre gishtin akuzues dhe na kujton se nuk jemi përgjegjës vetëm për ato që bëjmë, por edhe për ato që nuk bëjmë, për ato që nuk mbrojmë dhe për ato që duhet të ngremë zërin, por heshtim.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789928184788
Viti i botimit2021

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Pa Prekur është udhëtimi i një gruaje, e cila, në buzë të vdekjes, merr vendimin të vërë në vend emrin e saj dhe të zgjidhë një gabim që ka bërë në fëmijëri.

Nermin Yıldırım, nëpërmjet dorës së Adaletit, një gruaje të plagosur e të vështirë, që përpiqet të jetojë pa prekur asnjeri, dyshuese për botën mbarë, na tërheq përmes një Turqie të fshehur nëpër toponime.

Nëpërmjet kësaj Turqie, që gabimisht mund ta konsiderojmë të largët, Nermini na kthen në kontekstin tonë dhe na përball me realitetin shqetësues, që duket se po fiton terren në aq shumë pjesë të jetës sonë moderne.

Një udhëtim shpëtues, që na bën të kuptojmë se e keqja nuk qëndron vetëm në veprimet e të ligjve, por edhe në mosveprimet e njerëzve të mirë.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages302
ISBN9789928184788
Viti i botimit2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiZane Gjoni
RomanPsikologjik
I ri1