Reduced price! Viktor Hygo View larger

Viktor Hygo

BOM0055

New product

Përshkrim i shkurtër

Një libër biografik i cili na tregon më shumë mbi jetën e shkrimtarit të famshëm francez, Viktor Hugo.

More details

100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN97899992740329

644 Lekë

-8%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Pjesë nga libri:

...Mbi Evropën plakë shkrepnin ende vetëtimat e Revolucionit të madh Francez. Dridheshin fronet mbretërore. Po shthureshin lidhjet e vjetra feudale. Por ndërkaq republikës së re franceze po i zihej fryma, e mbërthyer në darët e diktaturës ushtarake. Konsulli i Parë po zgjatte dorën plot lakmi drejt kurorës perandorake. Trimat e detashmenteve republikane, burrat me uniforma ngjyrë mavi, që kishin luftuar për revolucionin dhe që e kishin mbrojtur vendin nga intervencionistët, po shndërroheshin në luftëtarë të një ushtrie grabitqare, të "armatës së madhe" të Napoleonit. Popujt e Evropës i priste një varg luftërash të gjata e të përgjakshme. Shekulli ishte ende kërthi, sapo kishte mbushur dy vjeç... Në vitin 1802 Anri Klod Sen-Simoni botoi librin e tij të parë me titull "Letrat e një banori të Gjenevës drejtuar njerëzve të kohës së tij". Në këtë libër kumboi thirrja e ëndërruesit të madh për ta shndërruar botën në bazë parimesh të reja, të drejta. Por rrugët reale të së ardhmes asokohe nuk ishin ende të qarta. Në Peterburgun e ftohtë dhe burokratik, u këput në mes jeta e revolucionarit të parë rus, Aleksandër Radishevit...

Data sheet

pages338
ISBN97899992740329
Shtëpia botueseOmsca - 1
Published year2000
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiBujar Doko