Reduced price! Eksploruesi View larger

Eksploruesi

Katherine Rundell BAT0188

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman klasik i aventurës shkruar nga Katherine Rundell dhe frymëzuar nga fëmijëria e saj në Afrikë dhe Evropë. Një libër ku prindër e fëmijë ftohen të bëhen pjesë e një aventure në natyrën e egër të Amazonës. Waterstone dhe BBC e kanë shpallur si librin më të mirë për fëmijë të vitit 2014.

Lini gjithçka edhe ejani të eksplorojmë Amazonën!

More details

468 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN978-9928-286-11-6

1 020 Lekë

-15%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Një thirrje për kthimin e vëmendjes drejt natyrës e vlerave njerëzore të para kompjuterizimit.

Ngjarjet e sfidat për mbijetese të tre fëmijëve në pyllin tropikal të rrëfyera në një prozë plot ritëm, ngjyra e tek tuk me nota humori.

Nga zbulimi i qytetërimeve të braktisura, tek udhëtimi mbi delfin e deri te ngrënia e insekteve, gjithçka për tu mbajtur zgjuar deri në ndodhinë e fundit.

Jo vetëm një përshkrim i magjishëm i natyrës por edhe një reflektim mbi sakrificën, dashurinë, humbjen, parë nga sytë naivë të tre fëmijëve që plot guxim e duke u mbështetur me shoqi-shoqin nisen drejt të panjohurës.

Nga kabina e vogël e aeroplanit të tij, Fredi vëzhgon nga larg misteret e xhunglës.

Gjithnjë kishte ëndërruar të bëhej një eksplorator, emri i tij një ditë do të qëndronte përkrah gjithë emrave me te rëndësishëm te historisë.

Sikur të mund të ulej për pak edhe të vështronte nga afër gjithë ato mrekulli!

Një defekt shkakton rrëzimin e aeroplanit. Tanimë mund të njihet nga afër me xhunglën, por jo të gjitha gjallesat e kësaj të fundit janë mikpritëse....

Kthimi në shtëpi për të tre vogëlushet duket tërësisht i pamundur.

Zbulimi i disa gjurmëve që dëshmojnë se dikush tjetër ka qene këtu para tyre ri ndez shpresat.

 

Fituese e disa çmimeve:

“Ëaterstones”: Shkrimtarja e re më e mirë në letërsinë për fëmijë për vitin 2014.

“Blue Peter”: Historia më e bukur për fëmijë për vitin 2014-akorduar nga BBC.

Kandidate për medaljen “Carnegie”, çmimi me i rëndësishëm që mund t’i akordohet një         shkrimtari në Mbretërinë e Bashkuar.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages416
ISBN978-9928-286-11-6
Shtëpia botueseThe explorer
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 9 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1