Mendo si nje gjeni View larger

Mendo si nje gjeni

Steven D. Levit, Stephen J. Dubner A-003607

New product

Përshkrim i shkurtër

Që kur është hedhur në qarkullim në SHBA në majin e vitit 2014 u bë bestseller në një kohë rekord. Autorët e Gjinekonomia të ndihmojnë në mënyrën sesi duhet parë botën, duke ekspozuar anën e fshehur të çdo gjëje.

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Me këtë libër tejet revolucionar autorët merren me procesin e të menduarit, duke dhënë këshilla sesi të jemi më produktivë, më kreativë dhe më racionalë.

Levitt dhe Dubner ofrojnë një plan për një mënyrë krejtësisht të re për zgjidhjen e problemeve, edhe nëse interesi juaj qëndron tek gjërat e vogla të jetës apo sipërmarrjet e mëdha globale. Si gjithmonë, asnjë temë nuk është jashtë mundësive. Ata shkojnë nga biznesi deri te filantropia tek sportet në politikë, të gjitha me qëllim për të ritrajnuar trurit e njeriut.

Në këtë libër do të mësoni shumë teknika që vijnë nga kultura dhe tradita të ndryshme.

Më poshtë jepen disa nga hapat drejt të menduarit si një gjeni:

Së pari, hiqni busullën tuaj morale - sepse është vështirë të shihet qartë një problem nëse e keni vendosur tashmë se çfarë duhet të bëni në lidhje me të.

   Mësoni të thoni "Nuk e di" - përderisa nuk mund ta pranoni atë që nuk e njihni ende, është pothuajse e pamundur të mësoni se çfarë keni nevojë.

   Mendoni si një fëmijë - sepse do të gjeni ide më të mira dhe do të bëni pyetje më të mira.

   Merrni një diplomë nxitëse - sepse për të mirë apo më keq, diplomat rregullojnë botën tonë.

   Mësoni të bindni njerëzit që nuk duan të binden - sepse të qenit i drejtë është rrallë e mjaftueshme për të mbajtur ditën.

   Mësoni të vlerësoni avancimin e ndalesës, sepse nuk mund ta zgjidhni problemin e nesërm nëse nuk jeni të gatshëm të braktisni stuhinë e sotme.

Levitt dhe Dubner e shohin qartë botën si askush tjetër. Tani edhe ju mundeni. Asnjëherë më parë asnjë mendimtar i tillë ikonoklastik nuk ka qenë aq zbulues dhe kaq shumë argëtues për të lexuar.

Data sheet

pages296
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1