Ushtria e askujt View larger

Ushtria e askujt

Paul Scharre A-006042

New product

492 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928286987
Viti i botimit2020

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ushtria e askujt ka gjasa të jetë libri më i rëndësishëm për lexuesit mbi këtë temë për të paktën, edhe dhjetë vitet e ardhshme.”

- Lowfare

***

“Teknologjia demokratizohet. Ajo që dikur ishte fushë veprimi për kombet shtete, shumë shpejt u bë e arritshme për këdo. “Ushtria e askujt” shërben si një libër i plotë për të mësuar se si do të jenë luftërat në të ardhmen, por, gjithashtu, se si do të na duhet të ndeshemi shumë shpejt me këtë teknologji në jetën tonë të përditshme.”

 - Bruce Schneier, autor i librit Data and Goliath: The Hiden Battles to Collect Your Date and Control Your World.

***

“Epoka e armëve autonome ka mbërritur. Tek “Ushtria e askujt”, Scharre kombinon përvojën e tij si luftëtar me mprehtësinë politike si hulumtues, për të përshkruar një pamje të plotë dhe me saktësi se si do të duket kjo epokë. Ai i end fijet me shumë mjeshtëri, duke lidhur të ardhmen e sistemeve autonome, inteligjencës artificiale dhe të interesave politikë për të na sjellë një libër që lexohet dhe kuptohet nga kushdo që interesohet për teknologjinë ushtarake dhe implikimet e saj në shkallë të gjerë.”

- Amir Husain, themelues dhe bashkëkryetar i Spark Cognition, si dhe autor i librit The Sentient Machine.

***

“Një libër që lexohet me një frymë mbi debatin, sfidat dhe, pse jo, për dobitë që mund të vijnë prej armëve autonome.”

- Techcrunch

***

“Ky libër interesant sqaron më së miri se çfarë do ta bëjë natyrën e luftës të ndryshojë me themel: mundësinë e një të ardhmeje ku shumica e luftimeve do të bëhen nga armë autonome që mbështeten në Inteligjencën Artificiale... Ky libër i shkëlqyer është interesant si për lexuesit e zakonshëm, ashtu edhe për ata që janë profesionistë në çështje ushtarake.”

- Publishers weekly

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages392
ISBN9789928286987
Shtëpia botueseArmy of none
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRuzhdi Totaj
I ri1