Homo Ludens - Njeriu lojcak View larger

Homo Ludens - Njeriu lojcak

Johan Huizinga A-005966

New product

Përshkrim i shkurtër

Botuar më 1938, "Homo Ludens" është libri më i rëndësishëm i filozofit hollandez Johan Huizinga, si dhe një nga nga veprat më të rëndësishme në historinë e mendimit të shekullit XX.

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 Lindje 2 Perendim
ISBN9789995606503

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Teza kryesore e veprës është që, gjithë ajo çfarë njohim si kulturë, si institucione, si zakone dhe aspirata të shoqërisë njerëzore, e kanë origjinën tek "elementi lojë", apo nevoja universale e qenieve njerëzore për të luajtur.

Thënë ndryshe: sipas Huizingës, gjithë çfarë njerëzit e konsiderojnë serioze, i ka rrënjët tek loja; dhe duke qenë se serioziteti i lojës është konvencial (përcaktohet si pjesë e një marrëveshjeje dhe nuk është i vetëkuptueshëm), libri vë në dyshim themelet e seriozitetit të veprimtarisë njerëzore.

Përgjatë gjithë parashtrimit të argumentave kapitull pas kapitulli, duket se autori sugjeron se ky është thelbi i natyrës njerëzore, se njeriu është parasëgjithash një qenie estetike, i interesuar më së pari për garën dhe spektaklin, sesa për të vërtetën dhe të mirën.

Ndërkohë, kapitulli i fundit ështeë një apel drejtuar perëndimit, sesi për të shpëtuar nga rënia, atij do t'i duhet të kontrollojë dhe balancojë pikërisht këtë strukturim estetik të veprimtarisë njerëzore.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages362
ISBN9789995606503
RedaktoriRudian Zekthi
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlajd Bylyku
I ri1