Reduced price! Parajsa View larger

Parajsa

Dante Alighieri A-000285

New product

Përshkrim i shkurtër

E treta "sublimis cantica" - sic e quajti autori i saj me vetedije dhe bukuri te thelle, - permban ne vetvete dicka te paperseritshme, qe e dallon nga te gjitha krijimet e tjera te letersise 

More details

23 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928313881

900 Lekë

-10%

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

“Këtu qe e pafaj rranja njerzore/ frute këtu gjithmonë ka dhe pranverë”.

Mbretëria e dytë danteske, “atje ku shpirti njerëzor pastrohet/ dhe i denjë ai bahet për me hypë në qiell”, është, nga të tria, ajo që sjell në strukturën e saj, si fizike ashtu dhe morale, risinë më të madhe të trillimit artistik: mund të thuhet, madje, që është një botë, si në pamje ashtu dhe në frymë, vetëm danteske. Qarkullon nëpër gjithë “Purgatorin” një atmosferë që nuk përcaktohet lehtë, si një magji e thellë, që e mbështjell lexuesin qysh nga fillimi dhe e shoqëron në prag të Parajsës: të kapësh frymën e ajrisë delikate që mbështjell çdo gjë, është rruga për të kuptuar “Purgatorin” dantesk në bukurinë e thellë që e dallon.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
ISBN9789928313881
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiPashko Gjeçi
I ri1