Reduced price! E vetmja grua ne dhome View larger

E vetmja grua ne dhome

Marie Benedict A-008294

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman për një grua të jashtëzakonshme, arritjet e së cilës mbeten në hije. Një libër i fuqishëm i bazuar në historinë e vertetë dhe të jashtëzakonshme të aktores magjepsëse dhe shkencëtares Hejdi Lamar, e cila shpiku kodin e parë radiofonik që mundësoi krijimin e ëi-fi. "Gruaja e vetme ne dhome eshtë një nga romanet qe lartëson rolin e grave në shkencë, te cilat shpesh historia i ka anashkaluar.

More details

491 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MediaPrint
ISBN9789928085818

1 080 Lekë

-10%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vjenë, viti 1933. Per Hejdi Kisllerin, aktore e re hebreje, bukuria e saj qe shpëtim dhe vuajtje: ajo e mbrojti nga nazistët, por e çoi në një martese tiranike me trafikantin e armëve të Hitlerit dhe Musolinit. E nënvlerësuar nga i gjithe rrethi i saj, ajo dëgjonte planet sekrete të Rajhut të Tretë kur shoqëronte të shoqin në festa dhe ballo. Vendosi të ikte në Hollivud me një emër të ri: Hejdi Lamar. Shumë shpejt u be ikone e kinemase amerikane.

Askush në jetën e saj të re nuk dyshonte se ajo kishte informacione konfidenciale per nazistët apo se ajo vetë mbante një sekret edhe me të madh: ajo ishte një shkencetare e aftë për të zhvilluar teknologjinë e nevojshme për t'i dhënë fund menjeherë luftës. Nëse do ta degjonin, sigurisht.

Data sheet

pages277
ISBN9789928085818
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiManiela Sota
RomanSagë&Histori
I ri1