Artistja e kenase View larger

Artistja e kenase

Alka Joshi A-007759

New product

Përshkrim i shkurtër

Plot jetë dhe tërheqës, në portretizimin e betejës së një gruaje për vetëpërmbushje, në një shoqëri që lëkundet mes tradicionales dhe modernes, libri “Artistja e kënasë” hap një derë drejt një bote sa të harlisur e magjepsëse, aq edhe të zymtë e mizore

More details

487 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MediaPrint
ISBN9789928085085

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

... Pasi arratiset nga një martesë me mblesëri dhe e dhunshme, shtatëmbëdhjetëvjeçarja Lakshmi largohet nga fshati i prapambetur i viteve 1950 drejt qytetit plot gjallëri të Xhaipurit. Atje, bëhet artiste e kënasë dhe njeri i besuar, e kërkuar së tepërmi nga gratë e pasura të shtresës së lartë. Por, megjithëse i besohen të fshehtat e pasanikëve, kurrë nuk mund t’ua zbulojë atyre të fshehtat e veta...

E njohur për vizatimet origjinale dhe këshillat e urta, Lakshmi duhet të veprojë me kujdes për të shmangur thashethemet ziliqare që mund t’i shkatërrojnë emrin e mirë dhe jetesën. Ndërkohë që ndjek ëndrrën për një jetë të pavarur, një ditë befasohet kur ndeshet me burrin, i cili e gjen pas aq shumë vitesh, i ndjekur nga një vajzë e vogël plot gjallëri - një motër që Lakshmi nuk e dinte që e kishte. Papritur, maturia që e kishte kultivuar me aq kujdes, i kërcënohet. Megjithatë, ajo këmbëngul, duke përfituar nga talenti dhe duke ndihmuar njerëzit që e rrethojnë.

REVIEWS

"Romani i Alka Joshit është i mahnitshëm dhe i paharrueshëm... Lexojeni me ngadalë këtë libër dhe shijojeni: Çdo faqe është e pasur me kënaqësi të stërholluara për mendjen dhe zemrën.”

- Anita Amirrezvani, autore e “Gjaku i luleve” dhe “Njësoj si dielli”

“Një rrëfim që të ngre peshë dhe zbulon forcën e familjes.

- LIBRARY JOURNAL

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages357
ISBN9789928085085
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiTaulant Hatia
RomanSagë&Histori
I ri1