Atje ku fillon qielli View larger

Atje ku fillon qielli

Rhys Bowen BOT0692

New product

Përshkrim i shkurtër

E ardhmja e një gruaje përcaktohet nga fati dhe zgjedhja në një roman mbresëlënës gjatë Luftës së Dytë Botërore për rrezikun, triumfin dhe shanset që i jepen individit që nuk dorëzohen. Kjo histori e rrallë vjen nga autorja bestseller e The New York Times, Rhys Bowen, e njohur për sagat historike.

More details

11097 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789928005830

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Londër, 1940.

Bombat bien dhe bota e Josie Banks shkërmoqet. Burri i saj, Stan, është i pakapshëm, sepse është i thirrur në shërbim. Shtëpia e saj kthehet në një gërmadhë rrënojash dhe hiri. Shefi i dashur i Josie-t është vrarë dhe vetë Josie është plagosur, pa mbetur asgjë dhe pa zgjidhje se ku do të shkojë.

E evakuuar në fshatin anglez, Josie përfundon në vilën e aristokratikes Miss Harcourt, një mikpritëse ngurruese e të mbijetuarve.

E mahnitur nga peizazhi i mrekullueshëm, Josie sheh mundësitë që ofrohen. Josie e bind zonjushën Harcourt që ta lejojë të hapë një dyqan çaji modest, duke e parë atë si një shans për të gjithë për të filluar përsëri jetën.

Kur Josie takon Mike Johnson, një pilot i pashëm kanadez i vendosur në një bazë bombarduese, një intimitet në rritje i sjell asaj një paqe të brendshme që nuk e ka ndjerë kurrë më parë. Pastaj Stan kthehet nga lufta.

Tani një kërcënim duket më i madh nga sa e imagjinonte Josie. Dhe një sekret i rrezikshëm është gati të përmbys përsëri jetën e saj. Guximi i saj do të vihet në provë nëse ajo do të dalë, si një e mbijetuar, triumfuese.

REVIEWS

"Rhys Bowen është një dhuratë për të gjithë ata që pëlqejnë mënyrën fantastike të shkrimit, personazhet e ndërlikuara e me ngarkesë emocionale dhe një fabul që të rrëmben qysh në fjalët e para."

– Louise Penny, autore e serisë së romaneve Kryeinspektor Gemashi, bestseller #1 të New York Times.

"Jashtëzakonisht interesant."

– Publishers Weekly

"Libër vërtet tërheqës."

– Kirkus Reviews

"E mban lexuesin të mbërthyer deri në fund."

– Portland Book Review

"Argëtim i bashkuar me intrigë intelektuale dhe situatë realiste për të cilat Bowen ka fituar çmime dhe ndjekës besnikë."

– New York Journal of Books

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages400
ISBN9789928005830
Shtëpia botueseWhere the sky begins
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNikolla Langore
RomanSagë&Histori
I ri1