Specials

Psychological There are 529 products.

per page
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  “Lord Xhim”, një nga romanet më të mira të shekullit XX, trajton çështjet e ndërlikuara të nderit të humbur dhe fajit, shpagimit dhe heroizmit

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë Out of stock

  Duke përshkuar historinë e Alisës dhe të Fricit, autori ndalet, me ironi, mbi aspekte të shumta që karakterizojnë marrëdhëniet në çift. Nga takimi me vjehrrit e ardhshëm, në hapat e parë në botën e punës, nga dashnorja e flaktë dhe depresive, te ndjekja e dehur në një varrezë, romani i David Foenkinos-ë është një karusel marramendës situatash që na duken...

  800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Në këtë roman rrëfehet historia e një të miture, ku muret e dhembshurisë oshtijnë dhe ku oxhaqet e ndjesisë i përkasin një qielli që qandhe dërsin nga mërzia.

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  850 Lekë In Stock

  Shtysa që e çoi Adlin te islami, tundimi ndaj seksit, raporti me vdekjen, marrëdhëniet brenda familjes tipike shqiptare, lufta e brendshme dhe dallimet me personat e tjerë të të njëjtit besim, dhe sjellja ndaj të krishterëve, e shumë dilema të tjera të bashkëjetesës në një mjedisi si realiteti shqiptar, - që të gjitha këto vijnë në një rrëfim tejet...

  850 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  "Bir" është romani i urrejtjes dhe i dashurisë, intime e universale. Tekefundit në Ballkan të dyja këto ndjenja kanë jetuar dhe vijojnë të jetojnë në një simbiozë të përkryer.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Libri, i kritikuar nga bashkëkohësit si një roman që përmbante nxitje revolucionare, të pamoralshme dhe antifetare, “Xhejn Er”, është sot një nga veprat më të kremtuara të të gjitha kohërave. I ekranizuar më shumë se çdo klasik i shekullit XIX, “Xhejn Er” solli një revolucion në artin e rrëfimit.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë Out of stock

  1 500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Veçori e ëndrrës shqiptare, është vizioni, janë idetë, është shpirti, perceptimi që kanë njerëzit për veten, për botën, për ëndrrat, janë disa nga shtresimet vizionare që krijojnë fizionominë e një periudhe, të një shekulli të veçantë. Pikërisht këtë shekull, shekullin e njëzetë shqiptar, rreket të na i rrëfejë personazhi i romanit “E zeza dhe e kuqja”

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Ky libër ka në qendër të tij një mister, por ndryshon nga gjithë librat e tjerë të këtij lloji. Sepse ai që përpiqet të zgjidhë misterin është Kristofer Bun, një djalosh pesëmbëdhjetë vjeçar që vuan nga sindroma e Aspergerit, një formë autizmi, e që për pasojë, ka një raport mjaft problemor me botën. Ai di gjithçka për matematikën, por di fare pak për...

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Është romani më i rëndësishëm i letërsisë greke të shek 19. Roman që shkaktoi skandal, mjaft të kujtojmë që autori u çkishërua dhe libri u ndalua. Sot ai vazhdon të botohet me interes të madh jo vetëm në Greqi por edhe në shumë vende të botës. Botohet për herë të parë në Shqipëri.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  650 Lekë In Stock

  "Çelësi" është historia e një martese në fundin e saj, e treguar në formën e dy ditarëve paralelë.

  650 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ky libër rrëfen në mënyrë mbresëlënëse raportin tonë me kujtesën, pasaktësinë që merr në kohë. Kujtimet jo fort të këndshme na pëlqen ti harrojmë dhe vjen një moment që nisin të bëjmë një seleksion në atë se çfarë historie i tregojmë vetes tonë dhe çfarë iu tregojmë të tjerëve për veten tonë. Prandaj romani postmodernist “Enigma e një fundi” ka nota...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Thonë se librat nuk kanë stinë. Dhe kjo është e vërtetë. Po kur qielli është i pastër dhe netët janë të freskëta, më e mira që mund të bësh është të ulesh në verandë dhe të lexosh një libër të mirë, sidomos ata me histori dashurie, që mbeten përherë më të preferuarit për t’u lexuar gjatë stinës së verës. E për këtë arsye, vendosëm të sjellim për ju...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Sëmurës e mbërthyes, i pasur e provokativ, “Thërrmija elementare” të mahnit edhe si një roman idesh, por dhe për portretin e një shoqërie, - a vetë njerëzimit, që e ka humbur aftësinë e të qenit një e tërë.

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Historia e një dashurie fatkeqe në sfondin e Italisë fashiste në prag të Luftës së Dytë Botërore. Një roman i paharrueshëm e mjaft prekës për kujtesën, që rikrijon një periudhë tragjike të historisë.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  I kapur nga gueriljet algjerianë, diku në afërsi të Tagastes, Eustachio Petrocelli është i detyruar të rrijë në një qeli me një tunizian të quajtur Mazhid El Houssi, me të cilin shpejt e lidh një miqëai. Kështu në terrin e burgut ai nis të tregojë pë vendlindjen e tij në Metaponton, në jug të Italisë, për miqtë, pë gratë që ka njohur, për shenjtorët e...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  595 Lekë 700 Lekë -15% In Stock

  Romani “Gruaja e Shiut” është një arritje e shkrimtarit Bashkim Hoxha dhe padyshim një nga kulmet e krijimtarisë letrare të tij. Sipas autorit, mesazhi që përcillet në këtë libër është përgjegjshmëria e të jetuarit dhe rezistenca për ti bërë ballë konteksteve historike 

  595 Lekë
  700 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Rrëfimi emocionues i frikës për t'u ngritur nga shtrati i monotonisë dhe për të përjetuar ëndrrat e një kohe të harruar.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Një antologji e mendimit feminist.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Mbase nuk ka një libër për luftën, për Holokaustin, për vdekjen, ku sentimentalizmi të mungojë kaq fort. Dhe ku dhimbja të flasë kaq shumë.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Një libër nga ata për të cilët ke nevojë kur ndien se je pushtuar nga pesimizmi.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  595 Lekë 700 Lekë -15% In Stock

  "Të martat me Morin" është një kronikë magjike e kohës, ku shpalosen konceptet se çfarë është bota, keqardhja, pendimi, vdekja, familja, ndjenjat, plakja, paraja, dashuria, martesa, lumturia etj., nëpërmjet shembujve konkretë nga jeta e përditshme. Si i tillë, konsiderohet një libër me ndikim të fuqishëm në jetën e atyre që e kanë lexuar

  595 Lekë
  700 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë Out of stock

  Ky libër është një road movie që përshkon jetën e një vajze, Merilin Tërkit, e cila do të donte të ishte edhe burrë, edhe grua, pastaj edhe kafshë, edhe ndonjë gjë tjetër e vegjetacionit. Një roman i shkruar me guxim të madh stilistik dhe poetik nga autorja belge Isabelle Wéry, fituese e Çmimit të Bashkimit Europian për Letërsinë në vitin 2013.

  900 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Çfarë i ndodh një familjeje kur lind një fëmijë me handikap? Si reagon familja, miqtë, mjekët, njerëzit? Po babai, nëna dhe vëllai? Siç sugjeron edhe titulli, fëmijët me aftësi të kufizuara lindin dy herë: së pari, i sheh të papërgatitur për botën, dhe, së dyti, iu ndodh një rilindje duke i besuar dashurisë dhe inteligjencës së të tjerëve. Libri është një...

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë Out of stock

  Një histori tronditëse humbjeje, rilindjeje dhe guximi. Plot dhembshuri dhe delikatesë, Kline na dhuron një margaritar. Library Journal

  900 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ata që kanë lexuar “Lolita” nuk e lënë pa e lexuar edhe kryeveprën e radhës së Vladimir Nabakov, “Ftesë për ndëshkim”. I përkthyer mjeshtrisht nga Myrteza Shini, kjo vepër është një ushtrim leximi dhe shkrimi për ata që e shijojnë letërsinë si nivel i epërm i mendimit njerëzor

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Kenzaburo Oe lindi në vitin 1935 në ishullin Shikoku. Ai hyri në mënyrë të bujshme në botën letrare të Japonisë, duke fituar çmimin më të madh letrar "Akutagava" për tregimin "Gjahu i kafshëve". 

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Tertuliano Maksimo Afonsoja, mësues historie në një lice, tridhjetë e tetë vjeç, i ndarë nga gruaja dhe që jeton vetëm, i tmerruar, zbulon kopjen e tij të përkryer në një film të marrë me qera rastësisht në një video - klub. I mbërthyer nga një hutim i madh, fillon dhe sheh filma të tjerë, vërteton zbulimin e vet, pyet producentët dhe shpërndarësit e...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Romani "Korbi si përrallë, por edhe.." është vepra e parë nga Panos Ioannides, i përkthyer dhe botuar në shqip. Ky autor ka fituar disa çmime letrare në Qipro, Greqi, por edhe në Perëndim

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në qendër të romanit "Vdekje nga uji" është romancieri Kogito Choko, që ka vendosur të shkruajë historinë e mbytjes në lumë të babait të tij. Në mendje prej kohësh i vërtitet pyetja pse babai i tij kishte dalë për "shëtitje me varkë" në lumë të rrëmbyeshëm në një natë stuhie.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë Out of stock

  Për Vonnegut, "Mëngjes kampionësh" është përsosja përfundimtare e mjeshtrisë së shkrimit, si dhe kritika e tij më e hidhur ndaj dështimit të "ëndrrës amerikane".

  800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
Showing 97 - 128 of 529 items