I ri Cmim i reduktuar! Edhe dy libra nga Elif Shafak - set Shiko më të madhe

Edhe dy libra nga Elif Shafak - set

Elif Shafak SET0107

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Elif Shafak nuk eshte vetem nje shkrimtare e madhe por edhe nje qenie qe e sheh dhe e pranon te ndryshmen, e vlereson tjetrin dhe sjell tolerance dhe mirekuptim ne shoqeri me kombesi, rraca dhe besime te ndryshme. Ne kete set ne kemi zgjedhur romanin e saj me te fundit, ardhur ne shqip “Ishulli i pemeve te zhdukura” (vleresuar si vepra me e mire e saj) dhe esen “Si te ruash mendjen e shendoshe ne epoken e ndasise” 

Më shumë detaje

99 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare

1 800 Lekë

-10%

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra permban:

“Ishulli i pemeve te zhdukura” nga Elif Shafak

Një libër i ri, i pasur, magjik rreth përkatësisë dhe identitetit, dashurisë dhe traumës, natyrës dhe ripërtëritjes, nga autorja më e vlerësuar sot në të gjithë botën. Një histori prekëse, e shkruar bukur dhe e ndërtuar në mënyrë delikate e dashurisë, ndarjes, transcendencës, historisë dhe vetëdijes. Prandaj ky roman konsiderohet si vepra më e mirë e Elif Shafak-ut.

Dy adoleshentë; një grek qipriot dhe një turk qipriot, takohen në një tavernë në ishullin që të dy e quajnë shtëpi. Në tavernë, të fshehura nën kurora me hudhra, spec djegës dhe dorëzonja, Kostas dhe Defne rriten në dashurinë e tyre të ndaluar për njëri-tjetrin.

Një pemë fiku shtrihet nëpër një zgavër në çati dhe kjo pemë dëshmon për takimet e tyre të heshtura, të lumtura dhe përfundimisht, për largimet e tyre të heshtura e të fshehta.

Pema është aty kur shpërthen lufta, kur kryeqyteti bëhet hi dhe rrënoja, dhe kur adoleshentët zhduken. Dekada më vonë, Kosta kthehet. Ai është një botanist që kërkon specie vendase, por në të vërtetë, ai është në kërkim të dashurisë së humbur.

 

“Si te ruash mendjen e shendoshe ne epoken e ndasise” nga Elif Shafak

Të dhëna

Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë