I ri Pegasus Shiko më të madhe

Pegasus

Danielle Steel FNK0231

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Historia e këtij romani rrok mjeshtrisht temën e guximit, miqësisë dhe të fatit, teksa dy familje përballen me sfidat e luftës ... Një roman i shpresës dhe sakrificës, i tragjedisë, sfidës dhe rilindjes. Është një kronikë e shkëlqyer familjare që shpaloset përgjatë gjysmë shekulli - një vepër mjeshtrore nga një prej shkrimtareve tona më të dashura që është përkthyer në shqip nga Diana Çuli

Më shumë detaje

902 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928251145

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nicolas von Bingen dhe Alex von Hemmerle, anëtarë me titull të aristokracisë gjermane, kanë qenë mikesha shumë të mira që nga fëmijëria. Të dyja të veja po rrisin fëmijët e tyre – djalin e gjallë Nick dhe vajzën adoleshente të pëlqyer nga të gjithë me emrin Aleksa - në paqe dhe luks duke shijuar pasuritë e mëdha bavareze që u përkisnin familjeve të tyre ndër breza.

Ndërsa Nick kënaqet duke ndjekur joshjet e jetës, Alex i përkushtohet mbarështimit të kuajve të bardhë, të njohur me emrin Lipizzaner që tërheqë shikuesit nga e gjithë Evropën, sepse ata kanë aftësinë e tyre për të kërcyer dhe rrotulluar në komandë. Këto janë krijesa madhështore, të cilat është e vështirë të gjenden në vende të tjera.

Por, çfarë ndodh mes dy familjeve, pasi ka dyshime për një linjë të përbashkët gjaku mes tyre dhe kjo vjen falë një sekreti nga e kaluara. Nëna e Nikos ishte me prejardhje hebreje.

Papritmas Nicolas duhet të largohej nga Gjermania, duke i larguar djemtë nga shtëpia e vetme që ata kanë njohur, duke lundruar nëpër Atlantik për një jetë të re në Amerikë.

Mbijetesa e tyre do të varet nga një dhuratë e çmuar e Alex, e vetmja pasuri e çmuar që ata kishin për të ardhmen: tetë kuaj të rracës së pastër, dy prej të cilëve trupa mahnitëse Lipizzaners.

Në Florida, ku Nicolas bashkohet me vëllezërit Circus bëhet Nick Bing, me stallion të çmuar të Alexit, i quajtur tani Pegasi.

 

Pegasi tregon historinë e një familjeje që zhvendoset në Amerikë, ndërkohë që vendi që lanë pas është i zhytur në flakë dhe çmenduri dhe burrat si Alex von Hemmerle detyrohen të bëjnë zgjedhje të padurueshme.

Vajza e Alex do të gjejë strehë në Angli. Në Amerikë, Nick do të gjejë dashurinë e jetës, ndërsa të bijtë e tij do të gjejnë një të ardhme dhe bota e tyre e lënë pas do të rikthehet sërish.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe343
ISBN9789928251145
RedaktoriRexhep Hida
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDiana Çuli
RomanSagë&Histori